slide_03.jpg
Příznaky a projevy nemocí

Ucelené informace o nemocích a jejich příznacích

slide_01.jpg
previous arrow
next arrow

priznaky_potratu_projevy_symptomy_lecba.jpgSamovolný potrat nebyl vyvolán ani těhotnou ženou, ani druhou osobou. Podle toho, kdy nastal, je časný – v prvních 12. týdnech gravidity, a pozdní, mezi 13. a 28. týdnem gravidity.

___

Jednodobý a dvoudobý abortus

Potrat (zejména časný) může proběhnout jednodobě, potratí se celé plodové vejce i s deciduou capsularis, nebo dvoudobě, kdy plodové vejce pukne, potratí se pouze plod sám nebo plod v amniovém obalu a zbytek plodového vejce je vypuzen druhotně. Potrat ve třech dobách – po čtvrtém měsíci – probíhá jako porod s otevíráním hrdla, poté vypuzením plodu a nakonec vypuzením plodových obalů.

jak-se-projevuje-potrat-priznaky-projevy-symptomyJak se projevuje potrat - příznaky, projevy, symptomy

Časný:

  • bolesti (z děložních stahů)
  • krvácení (z míst, kde se plodové vejce odlučuje od deciduy)

Pozdní:

  • bolesti
  • odtok plodové vody
  • vypuzení plodu a plodových obalů

Potrat - hrozící, začínající, kompletní, nekompletní

Lékař může na základě palpačního vyšetření, zejména podle nálezu na děložním hrdle, určit, zda se jedná o hrozící potrat, kdy hrdlo není zkrácené, zevní branka není pootevřená a hlavním příznakem je krvácení, nebo začínající potrat, kdy hrdlo je zkrácené, zevní branka je pootevřená a kanál děložního hrdla je prostupný, těhotná udává bolesti. Bylo-li již vypuzeno plodové vejce celé, je potrat kompletní, je-li část plodového vejce zadržena v dutině děložní, je potrat inkompletní.

Ve fázi začínajícího potratu se může proces ještě zastavit. Počínající potrat se – až na výjimky – obvykle nezastaví. Neúplný potrat (v děložní dutině zůstaly zbytky po potratu) vyžaduje vyprázdnění děložní dutiny kyretou.

Samovolný potrat - léčba

Ženy s příznakem potratu – krvácením z dělohy a bolestivými děložními stahy – musí být neprodleně dopraveny na porodnické lůžkové oddělení. Ve stadiu hrozícího a počínajícího potratu je nezbytný přísný klid na lůžku, podávání zklidďujících léků a vitaminů. Kontrolují se hladiny placentárních hormonů. Tam, kde již potrat probíhá anebo je silné krvácení, je vhodnější těhotenství ukončit. Zbytky po potratu, zamlklý a cervikální potrat vyžadují vyprázdnění dělohy. Průběh neléčitelných pozdních potratů je možno urychlit podáním prostředků posilujících děložní stahy.

Při hrozícím potratu z nedostatečnosti děložního hrdla je možno provést, pokud je hrdlo jen pootevřené, plodová voda zachovaná a děložní stahy jsou slabé nebo chybí, tzv. serkláž a děložní stahy tlumit léky. Po odtoku plodové vody, při krvácení nebo silných děložních stazích se takový výkon již nesmí provést.

Komplikace potratu.

Zvýšené teploty až horečky jsou známkou infekce, potrat je označován za febrilní. Infekce ještě před vypuzením plodového vejce postihuje i plodové obaly, po vypuzení plodového vejce děložní sliznici. Tyto infekce je nutno považovat za závažné, mohou přejít až v sepsi. 

Při horečnatém potratu musí být podávána antibiotika (antibiotika se širokým spektrem účinnosti) a děložní dutina vyprázdněna, na podbřišek se pokládá vak s ledem.


Zdroj:
porodnice.cz

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny