Sporotrichóza (anglicky sporotrichosis) je převážně kožní onemocnění způsobené houbou nazývaná sporothrix schenckii. Tato houba se vyskytuje po celém světě v půdě, rostlinách, a v tlejícím materiálu. Nejčastější formou infekce je infekce na kůži, která se do těla dostane přes kožní ránu. Může se také vyskytnout v plicích za předpokladu, že daná osoba vdechne mikroskopické plísňové spory (výtrusy sloužící k rozmnožování).
___
___
Nejčastěji se vyskytuje u lidí pěstujících trnité rostliny, rašeliník, nebo u těch, kteří manipulují s balíky sena. Dále je častější u lidí s oslabeným imunitním systémem, není však výjimkou, že napadne i jinak zdravé lidi.
Diagnostika: sporotrichóza je obvykle diagnostikována pomocí biopsie a mikroskopického vyšetření materiálu odebraného z postiženého místa.
Léčba: pro léčbu se využívají farmaka, tzv. antimykotika, nejčastěji itrakonazol. Léčba může být zdlouhavá a trvá klidně i půl roku. U pacientů s infekcí rozšířenou po celém těle se podává kombinace antimykotik. Bohužel proti tomuto onemocnění nebylo dosud vyvinuto očkování, proto by lidé pohybující se v rizikovém prostředí měli dbát na užívání ochranných pomůcek.
Jak se projevuje sporotrichóza - příznaky, projevy, symptomy
-
na kůžiinfekce se může šířit do dalších částí těla, včetně kostí, kloubů a centrálního nervového systému
-
malý bezbolestný vřídek připomínající bodnutí hmyzem
-
vřídek se objevuje kdykoliv od 1 na 12 týdnů po vystavení se působení houby
-
barva je červená, růžová nebo fialová barvě
-
obvykle se vyskytuje na kůži prstů, ruky či paži
-
vřídek se zvětšuje a může přejít až v otevřenou ránu a velmi pomalu se hojí
-
-
ve vzácných případech napadá plíce
-
dušnost
-
kašel
-
horečka
-