chlamydie-chlamydiove-infekce-priznaky-projevy-symptomyInfekce, kterou vyvolávají chlamydie, se stala v posledních dvaceti letech nejrozšířenější sexuální přenosnou chorobou osob ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Její zákeřnost spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky. Asi 50% žen a 80% mužů nepozoruje vůbec žádné příznaky. U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku a při močení. Jiné příznaky má pak chlamydia pneumoniae, o které pojednává také tato stránka. 

___
___

Tato stránka se věnuje pohlavní i plicní formě ch. infekce. 

 

Povídání o tomto intracelulárním parazitovi (čerpáno z diskuze s MUDr. Andrea Málková, praktický lékař)

Celkové příznaky u plicní formy: Chlamydiová infekce neboli chlamydióza je způsobená intracelulárním (nitrobuněčným) parazitem. U plicní infekce jsou příznak ve formě chronického dráždivého neproduktivního (nic se nevykašlává) kašle, dále malátnosti, schvácenosti, oslabenosti, dušnosti a v pozdější chvíli i bolesti kloubů (artritida) nebo příznaků spojených s poškozením srdečního svalu a osrdečníku (myokarditida, perikarditida). 

Diagnostika, test: sérologie - pozitivita IgM protilátek (akutní onemocnění) a IgG protilátek (chronické protilátky po v minulosti prodělaném onemocnění). Protilátky jsou pozitivní za asi 10-14 dní, z toho důvodu nemá smysl dělat sérologii dříve. V případě nejistoty sérologické vyšetření opakujeme. Diagnostika je možná (u pohlavních ch.) i formou PCR (genetické vyšetření na stavení ch.). 
Samotné laboratorní vyšetření (od přijetí vzorku) trvá 5-10 dní (dle možností a zvyklostí dané laboratoře). 

Léčba: antibiotika - akutní onemocnění 14-21 dní, chronická forma 6-8 týdnů, symptomatické léky - léky proti kašli (antitusika), NSA léčiva (léky potlačující zánět a horečku), odpočinek, klid, spánek a nestresové prostředí a životní styl. 

Komplikace: zánět kloubů (artritida), zánět srdečního svalu (myokarditida), zánět osrdečníku (perikarditida), rozvoj alergií (ch. mají vliv na iminitu a imunitní reakce organismu). 

Rizikové faktory: dlouhodobý stres, nevyspání, imunodeficit, vyšší věk, špatný celkový zdravotní stav (s tím souvisí režimová opatření). 

Lázně jsou kontraindikované - obecně pacienti s infekčními nemocemi (i v chronické fázi) nemají být léčeni v lázeňských zařízeních. 

Šíření chlamydiové infekce: plicní - kapénková infekce. Pohlavní - sexuální styk, sexuální hrátky, předměty vč. ručníku ad. 

 


Příznaky sexuální chlamydiové infekce (chlamydia trachomatis):

muži

  • zánět močové trubice

  • dysurie (problémy s močením)

  • hlenohnisavý výtok

  • svědění a pálení při zadržování moči

  • zánět prostaty (prostatitida)

 

ženy

  • intenzivnější výtok

  • bolesti břicha

  • zánět jaterního pouzdra

  • zánět vejcovodu

  • zánět děložního hrdla

  • zánět močové trubice

 

Lymphogranulom venereum  a trachom se v naších podmínkách nevyskytují.

 

Trachom

je následek oční infekce. O trachomu se jíž psalo v Egyptě a v Čině před několika tisíc lety a i teď je trachom hlavní příčinou preventabilní slepoty. Dle WHO v endemických oblastech trachomu (rozvojové země v oblasti tropů a subtropů ) žije asi 500 milionů lidí, a asi 150 milionů z nich má aktivní infekci. Hlavním rezervoárem jsou malé děti. Často opakované infekce vedou k jizvení spojivky a časem i k úplné slepotě. V ČR se mohou eventuálně vyskytnout pouze importované případy.

trachom-3 trachom-2 trachom-1

trachom - obrázek, fotografie

 

Lymphogranulom (lymfogranuloma venereum)

je velmi infekční onemocnění, které se přenáší především sexuálním stykem a původcem je bakterie CTR - sérotyp L1-L3. V ČR se již od roku 1991 venerický lymphogranulom nevyskytuje, ale nelze vyloučit importování z jiných státu díky cestovnímu ruchu. Toto onemocnění je časté v tropických a subtropických zemích (Asie, Afrika, Jižní Amerika).
lymfogranuloma-venereum-obrazek-fotografie

lymfogranuloma venereum - obrázek, fotografie


Prvním příznakem onemocnění je malá, nebolestivá papula nebo uzlík na genitálích. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí  genitálií ( u mužů tříselních a u žen spíš častěji pánevních ). Poté dochází ke zhnisání těchto uzlin, které mohou vytvářet abscesy a perforovat, (vznikají píštěle, ze kterých vytéká zbarvený sekret). Zánětlivé změny mohou pokračovat dál do okolních tkání, což může přivést k proktitidě (zánět konečníku ), zúžení konečníku a jiným komplikacím. Kromě lokálních změn jsou charakteristické i jiné symptomy jako zimnice, horečka, bolestí hlavy, svalu, kloubů , může být i nechutenství, zvracení atd.




Jak se projevují chlamydiové infekce - příznaky, projevy, symptomy detailně

U mužů

Uretritida (zánět močové trubice) nebo urethritis non-gonorrhoica.

Asi 40-50 % uretritid u mužů je vyvolané CTR ( sérotypy D-K). Inkubační doba je 10-20 dnů. První příznaky onemocnění jsou pálení a serózní, jen zřídka nažloutlý, hnisavý výtok různé intenzity. Dále si pacienti stěžují na svědění a bolestí v močové trubici.

Tyto příznaky jsou obdobné jak u lehké formy gonorey (kapavky). Současný přenos gonorey a chlamydiové infekce způsobuje u 50% infikovaných tzv. postgonoroickou uretritidu. Ta je důsledkem eliminace gonokoků penicilinem, který je neúčinný proti chlamydiím. 4-7 dnů po léčbě gonorey může dojit k chlamydiové uretritidě.

Při pozdní léčbě, event. při neléčených případech mohou nastat komplikace ve formě epidimitis (zánětu nadvarlat), které se charakterizuje zduřením varlete, zánětem prostaty anebo proktitidou (zánět konečníku) se zúženími a análními píštělemi.

 

U žen

začíná většinou chlamydiové onemocnění genitálu hnisavým zánětem děložního krčku - purulentní cervicitidou s hrozbou vzestupné infekce na vnitřní výstelku dělohy - endometrium, kdy může vzniknout salpingitida (zánět vejcovodu), peritonitida (zánět pobřišnice), následkem kterých může vzniknout trvalá neplodnost či někdy mimoděložní těhotenství (extrauterinní gravidita).

Symptomy chlamydiové cervicitidy (zánětu děložního hrdla)

jsou nespecifické a málo vyjádřené. Jen polovina všech infikovaných si stěžuje na hlenohnisavý výtok, může být krvácení v průběhu cyklu, někdy pálení a svědění při močení. Chlamydiová infekce většinou postihuje endocervix a uretru současně. Pacientky se stěžují jen na nucení na močení, polakisurii a dysurii ( uretrální syndrom ).

 

Endometritida

(zánět sliznice děložní), která se charakterizuje výtokem, bolestmi v podbřišku a zádech , poruchami menstruálního cyklu, může být zvýšená teplota atd . K zánětu dochází většinou šířením z jiných části pohlavního ústrojí (zejm. z pochvy) nebo po některých chirurgických výkonech, potratech či porodu. Doprovází ho výtok ,bolesti, poruchy menstruálního cyklu , zvýšená teplota, sexuální obtíže .


Při šíření infekce ascendně může vzniknout i 

Chlamydiová salpingitida (zánět vejcevodů)

Jejich postižení je jako při akutní adnexitidě typicky doprovázeno horečkou, pohmatovým nálezem na adnexechách, leukocytózou a zvýšenou hodnotou sedimentace, tedy FW. Lehké bolesti v podbřišku s občasnými zvýšenými teplotami a nepatrným palpačním nálezem svědčí spíše o chlamydiové etiologii, než o salpingitidě (zánětu vejcovodu) vyvolané jinými bakteremi.

Gonoroická salpingitida je často doprovázena infekcí chlamydií. Při akutní salpingitidě jsou v 50% případů v cervixu anebo v uretře chlamydie, ale jen v 20% gonokoky. U partnerů žen s akutní salpingitidou se vyskytují chlamydie v uretře až v 70 % případů.

 

Infikování plodu chlamydií při porodu - nejčastěji spojivky a nosohltan

Občas za porodu dochází k přenosu chlamydií na novorozence. Vstupní bránou infekce jsou spojivky očí a nosohltan. 1 až 2 týdny po porodu onemocní asi 40% novorozenců chlamydiovou konjunktivitidou, a asi  u 10% z těchto případů se po 2.týdnech života nebo trochu později  rozvijí novorozenecký zápal plic (pneumonie).

 

Perihepatitida, Fitzův-Hughův-Curtisův syndrom

Výjimečně může vzniknout perihepatitida, která byla doposud pokládána za typickou pro gonoreu, a je stejně často způsobena chlamydemi.

Laparoskopicky se zjišťuje fibrinózní membránu na povrchu jater s nepatrnou zánětlivou reakcí  jaterního parenchymu. Pacientky si stěžují na náhlé silné bolesti pod pravým žeberním obloukem a někdy u pravého ramene, ale často -  bez sympromů. Podobné nálety a následné srůsty je možno nalézt i jinde v peritoneální dutině, zvláště okolo apendixu - červovitého výběžku slepého střeva (periapendicitis). Tyto stavy jsou znamé pod názvem Fitzův-Hughův-Curtisův syndrom.


Chlamydia pneumoniae (CPN), chlamydiový zápal plic - klinické projevy, příznaky


CPN je ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Během posledních let je zvýšen počet akutních i chronických onemocnění, které dávají do souvislosti s infekcí CPN. Jsou to onemocnění nejen respirační traktu, ale i mimorespirační.

Onemocnění u člověka, způsobených Chlamydia pneumoniae:

  • rhinitis (rýma),

  • sinusitis (zánět paranazálních dutin),

  • otitis media (zánět středního ucha),

  • pharingitis (zánět hltanu),

  • bronchitis (zánět průdušek),

  • pneumoniae (zánět plic, "zápal plic"),

  • astma bronchiale,

  • konjunktivitis (zánět oční spojivky),

  • artritis (reaktivní artritida - zánět kloubu),

  • erythema nodosum,

  • meningoencefalitida atd.

 

Video

 


Související pojmy: 

info ► acc long ► test ► v krvi ► přírodní léčba ► alternativní léčba ► přenos ► inkubační doba ► v krku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny