Latentní tetanie či tetanický záchvat je komplex změn v organismu, především pak v oblasti acidobazické rovnováhy (kyselo vs. zásadito) a iontové dysbalance (především se týká hořčíku, vápníku a draslíku), které vedou ke zvýšené nervosvalové dráždivosti a s tím spjatou symptomatologii. Vliv má i rychlé dýchání, těhotenství, kojení, infekce, nadměrné zvracení a průjmy, otrava oxidem uhelnatým ad..
___
___
Jak se projevuje latentní tetanie - příznaky, projevy, symptomy
Tetanický záchvat může vypadat velmi dramaticky, ale není život ohrožující.
- Pocit vnitřního napětí
- Pocit „nedodýchnutí“ (špatně se dýchá – jako by byl kámen na hrudníku, pocit nedostatku vzduchu) – to pacienti kompenzují zrychleným dýcháním (čímž se stav paradoxně prohlubuje!!! – viz respirační alkalóza)
- Brněním jazyka a konců rukou (konečky prstů), pocit ztíženého čití (cítění) na rukou, pocit slabosti končetin (na rozdíl od cévní mozkové příhody jde zde o slabost všech končetin a ne jen jednostranných končetin).
- Xerostomie - suchost v ústech.
- Bolesti u srdce (nezávislé na námaze!).
- Bolesti hlavy (křeč hladkého svalstva cév).
- Neurastenické příznaky (podrážděnost, únava, poruchy soustředění, bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na hluk, ad.).
- Pocit stažení a bolestí kolem žaludku,
- Noční křeče lýtek (crampi).
V případě manifestní tetanie jsou přítomné bolestivé svalové křeče (obličeje, rukou, nohou) – patří sem:
- Porodnická ruka - je to křečovité postavení ruky (jiný název: špetkové postavení ruky). Prsty jsou křečovitě natažené, palec a malíček jsou pod prostředními třemi prsty (ruka tvoří „špetku“). Porodnická ruka se objevuje spontánně nebo ji lze vyvolat jako Trousseauův příznak (viz obrázek v úvodu článku).
- Karpopedální spasmy - křečovité ohnutí zápěstí a natažení nohou (flexe aker horních a dolních končetin).
- Pocit stažení kolem úst (rybí ústa).
- Laryngeální spasmus – pocit stažení hrdla (globus hystericus), potíže při polykání.
Tetanický záchvat trvá minuty až hodiny a může u něj vzácněji dojít i ke ztrátě vědomí. To může vést k podezření na epileptický záchvat (na rozdíl od epiparoxu jsou nejdříve parestezie a tonické spasmy – pacient si je uvědomuje, nejsou nepříjemné, bolestivé, pak event. ztráta vědomí.
Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří také
- nespavost,
- úzkost,
- únava (pocit jakoby bez energie).