Selen (Selenium deficiency). Selen se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___
Selen je součástí důležitých antioxidantů, jako glutathionperoxidáza či fosfolipidohydrogenperoxid-glutathionperoxidáza. Tyto antioxidanty se podílejí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Dále selen působí pozitivně na imunitní systém, kde podporuje tvorbu bílých krvinek. Rovněž má protirakovinný účinek. U mužů podporuje pohyblivost spermií.
Zdroje selenu, potraviny bohaté na selen: cereálie A mořské produkty. Jak již bylo uvedeno v úvodu, stopové prvky bychom měli přijímat v množství menším než 50mg/den. Doporučená denní dávka je tedy 50–200 μg.
Diagnostika nedostatku selenu: zjišťujeme jej laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií. Dále můžeme vyšetřovat i jeho hladinu v séru.
Léčba nedostatku selenu: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se selen vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující selen.
Jak se projevuje nedostatek selenu a otrava selenem
- • nedostatek selenu
- nedostatek selenu je v ČR poměrně častý
- kardiomyopatie: poškození srdečního svalu
- vyšší výskyt kardiovaskulárních chorob
- oslabení imunity
- zvýšené riziko vzniku rakoviny
- myopatie: poškození svalů
- Keshanská choroba:
- kardiomyopatie vyskytující se hlavně u dětí (hlavně v Číně)
- svalová ztuhlost
- slabost
- ztráta vlasového pigmentu
- slábnutí kůže a nehtů
- předávkování selenem, toxicita selenu
- je vzácná
- akutně: česnekový zápach potu a z úst
- chronicky: vypadávání vlasů a nehtů, kožní puchýřky, poškození zubů