Vulvovaginální varixy (vulvovaginální křečové žíly, anglicky vulvovaginal / vaginal varices) je žilní nedostatečnost vyskytující se nejčastěji u těhotných žen. Je tomu tak proto, že u těhotných dochází k anatomickým a fyziologickým změnám spojeným s těhotenstvím. Dochází u nich ke stagnaci krve v pánevní oblasti. Varixy se mohou vyskytnout rovněž u žen, které nebyly těhotné. U nich je vznik dán žilní nedostatečností.
___
___
Odhaduje se, že vulvární varixy se vyskytují asi u 4% žen. Jak již bylo uvedeno v předchozím odstavci, obvykle vznikají v průběhu těhotenství a mizí asi do 6 týdnů po porodu. U netěhotných vznikají ve druhé nebo třetí dekádě života.
Diagnostika: diagnóza je založena na fyzikálním vyšetření. Pacientky by měly být vyšetřeny v poloze vleže a ve vzpřímené poloze, protože se sleduje náplň žil. Varixy se zobrazí jako purpurově modré záhyby ve vaginální sliznici a v okolí stydkých pysků. Mohou také připomínat hrozen či mohou být spojeny s varixy na dolních končetinách. Dále je možné využití ultrazvukového vyšetření či vyšetření magnetickou rezonancí.
Léčba závisí na stupni rozvoje varixů. Během těhotenství se upřednostňuje konzervativní léčba, protože často dojde ke spontánní úpravě po porodu. Podpůrná terapie spočívá v posílení pánevního dna, doporučuje se polohovat končetiny do výšky, spánek na levé straně, aby nedošlo k útlaku dolní duté žíly a tím ke snížení žilního návratu k srdci. Je vhodné vyhýbání se dlouhodobému stání nebo sezení. Vulvoganinální varixy nejsou překážkou k vaginálnímu porodu. Pokud varixy přetrvávají i po porodu, doporučuje se jejich sklerotizace, tedy „zmrazení“ či odstranění laserem.
Jak se projevují vaginální varixy - příznaky, projevy, symptomy
-
často asymptomatické
-
nepohodlí
-
otok
-
tlak, který se zhoršuje při delším stání, cvičení a souloži
-
u netěhotných žen mohou být příznaky zhoršeny při menstruaci