Vitamín K. Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin K se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu. Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže, především u vitaminu A či D. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.
___
___
Vitamin K hraje důležitou úlohu v procesu srážení krve. Odtud pochází i jeho označení „K“, které vychází z německého slova „Koagulation“, tedy srážení krve. Vitamín K ovlivňuje v procesu srážení krve činnost několika proteinů. Vitamin K se však také podílí na mineralizaci kostí, buněčném růstu a metabolismu proteinů cévní stěny. Běžně se vyskytují 2 aktivní formy vitaminu K, vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon).
Potraviny bohaté na vitamín K, zdroje vitamínu K: Vitamin K se nachází v v zelené listové zelenině a některých rostlinných olejích (sojový, olivový, v bavlníkovém semenu, řepce). Jeho regenerační cyklus, který probíhá v játrech, brzdí některá léčiva, konkrétně antikoagulancia (warfarin). Doporučená dávka se pohybuje od 2 µg (děti) až po 90 µg (dospělí).
Diagnostika: Nedostatek vitaminu K zjišťujeme laboratorními metodami.
Léčba: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se vitamin K vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující vitamin K.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu K
-
poruchy krevní srážlivosti
-
modřiny a petechie (drobné kožní výrony v kůži)
-
krvácení z nosu a dásní
-
krev v moči a ve stolici
-
extrémně těžké menstruační krvácení
-
u kojenců až život ohrožující krvácení
-
řídnutí kostí (osteoporóza)