Sparganóza (anglicky sparganosis) je parazitární infekce, která je u nás vzácná, ale vyskytuje se ve větší míře v Asii a Jižní Americe. Jedná se o infekci larvou rodu Spirometra, která je podobná klasické tasemnici, avšak má pár fyzických odlišností a také se vyskytuje v jiných částech těla.
___
___
Zatímco tasemnice napadá střevo, sparganóza se může objevit v podkoží (hrudník, končetiny, šourek), v očích či mozku (tím se pro nás stává velmi nebezpečná). Člověk se nakazí infikovanou vodou nebo nedostatečně tepelně zpracovaným jídlem.
Diagnostika: diagnózu stanovujeme dvěma způsoby. Prvním je přímý průkaz původce ve výměšcích či lidských tkáních. Druhou otestování krve na přítomnost protilátek proti původci. K upřesnění postižení mozku volíme magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření.
Léčba: problematické u tohoto onemocnění je to, že se na tento druh larvy většinou přijde až při chirurgickém zákroku v místě postižení. Pokud je postižen mozek tak na CT a magnetické rezonanci můžeme zahlédnout pohyblivé okrouhlé útvary. Možnosti léčby nám poskytuje aplikace praziquantelu, který je antiparazitárním přípravkem, ale nevyléčí zdaleka pacienta stoprocentně.
Jak se projevuje sparganóza - příznaky, projevy, symptomy
- bolest hlavy
- otoky
- pokles horního víčka
- poruchy smyslů
- zánětlivá ložiska v jednom místě na těle – často podkožně, migrují, svědí/bolí
- slzení očí
- bolest očí
- vystouplá oční bulba (exophtalmus)
- křeče, hemiparéza (jednostranné ochrnutí končetin)
- poruchy smyslů a další příznaky s ohledem na postiženou část mozku
- zvýšená tělesná teplota
- zánět pobřišnice
- elefantiáza (ztluštění kůže a podkoží na základě ucpání lymfatických cév a uzlin)
- zánět pohrudnice, zánět močového měchýře a další dle lokalizace ložisek
Sparganóza - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019