Je nejčastější parazitámí zoonóza v ČR. Původcem je prvok Toxoplasma gondii. Definitivním hostitelem původce je kočka a infikována je řada domácích i divokých zvířat. Člověk se nakazí požitím tkáňových cyst v nedostatečně tepelně upraveném mase a/nebo potravou kontaminovanou oocystami (hlínou či jinak znečištěná zelenina, padané ovoce aj.).
___
___
Infekce je nebezpečná jen pro ženy, které se nakazí těsně před otěhotněním a dále v době těhotenství. Pokud se žena infikovala již v minulosti, není to problém, protože si její tělo vytvořilo protilátky, které ji chrání před znovunákazou.
Nejvyšší riziko je v situaci, kdy se žena nakazí v prvním trimestru těhotenství! Hrozí potrat nebo vrozené vývojové vady (VVV).
Ve 2. a 3. trimestru vrozené vývojové vady nebývají.
Infikování dospělou kočkou je vzácné a raritní, běžnější je infekce od malých koťat, která pobíhají venku a žerou syrové maso - myši ad. hlodavce. Tím se mohou nakazit pozřením tzv. oocyst, tedy zárodků toxoplazmy.
Častější je infikování syrovou stravou (zelenina), která je částečně znečištěná např. hlínou, která obsahuje kočičí exkrementy. Stejně tak ruce, které jsou od této zeminy.
Třetí zdroj je syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso.
Diagnostika: při podezření musí být diagnostika udělána co nejdříve.
Sérologie - analýza krevního séra na protilátky proti toxoplazmě, IgG - chronické protilátky (v minulosti prodělané onemocnění), IgM - akutně, aktuálně probíhající onemocnění.
Co se týče infikování plodu toxoplazmou, nákaza se přenáší též vertikální cestou z infikované těhotné ženy (budoucí matky) právě na plod. Rozeznáváme získanou a vrozenou toxoplazmózu.
Aktuálně se zvažuje účelnost sérologického vyšetřování všech těhotných žen, aby každá primoinfekce toxoplazrnózou v graviditě byla včas rozpoznána a léčena.
Léčba akutní toxoplazmózy v těhotenství: u těhotných žen antibiotika. ATB potlačí infekci, ale nevyléčí.
Jak se projevuje toxoplazmóza v těhotenství, graviditě a u plodu - příznaky, projevy, symptomy
Toxoplazmóza v těhotenství, graviditě
- proběhne často asymptornaticky (bez příznaků) či jako lehké chřipkovité onemocnění
Vrozená toxoplazmóza plodu (od narození)
- 1. trimestr:
- potrat nebo vrozené vývojové vady plodu
- hydrocefalus (vodnatelnost mozku) s kalcifikacemi v mozku,
- chorioretinitida (zánět cévnatky a sítnice v oku),
- hepatosplenomegalie (zvětšení jater a sleziny) nebo jen psychomotorická retardace.
- 2. trimestr
- hypotrofie plodu,
- předšasný porod,
- záněty mozku, plic, lymfatických orgánů
- 3. trimestr
- asymptomatická vrozená toxoplazmóza
- různé záněty - např. chorioretinitida ve vyšším věku dítěte
- psychomotorická retardace ve vyšším věku
- Jak se projevuje toxoplazmóza u dospělého člověka
- Jak se projevuje toxoplazmóza u těhotné ženy
- Jak se projevuje mozku, tzv. neurotoxoplazmóza
Související pojmy:
infikování ► hlína ► syrové maso ► nedostatečně tepelně upravené maso ► test ► testování ► těhotenství ► gravidita ► otěhotnění ► první trimestr ► inkubační doba ► u dítěte ► léčba ► koček, kočka ► pohlaví dítěte ► u člověka ► co je to ► kniha ► mikrobiologie ► cena, ceník testu testování ► dieta ► jídelníček ► encefalitida ► oči ► orgány ► IgG ► IgM ► protilátky