Löfflerův syndrom (anglicky Löffler syndrome) je onemocnění postihující plíce, které provází parazitární nákazy. Podkladem je hromadění eozinofilů, tedy specifického typu bílých krvinek v plicích. Příčina: mezi parazity spojované s tímto syndromem patří škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides), hádě střevní (Strongyloides stercoralis), měchovec lidský (Ancylostoma duodenale), měchovec americký (Necator americanus) či vlasovec psí (Dirofilaria immitis) a další.
Někteří autoři zahrnují do Löfflerova syndromu i plicní eozinofilii způsobenou přecitlivělostí na některé léky, například na některá antibiotika, léky proti křečím (antikonvulziva), nebo protizánětlivé léky. Stejně jako parazitární nákazy je tento syndrom častější v zemích s nižší hygienickou úrovní. Prognóza je dobrá.
Diagnostika: klinický obraz nemoci, fyzikální vyšetření, zobrazovací metody (RTG plic, CT, HRCT), vyšetření krve (eozinofilie), vyšetření stolice a vykašlaných hlenů na parazity, případně bronchoskopie a bronchoalveolární laváž.
Léčba: většinou je nutno léčit parazitární nákazu léky proti parazitům. Samotný Löfflerův syndrom se spontánně upraví do 3 týdnů od vzniku potíží. V případě plicní eozinofilie vyvolané léky je nutno tyto léky vysadit a případně podat kortikosteroidy.
Jak se projevuje Löfflerův syndrom – příznaky, projevy, symptomy:
-
dušnost
-
kašel, nejčastěji suchý
-
poslechový nález na plicích (vrzoty, pískoty)
-
změny na RTG plic (stěhovavý infiltrát)
-
eozinofilie (zvýšené množství typu bílých krvinek tzv. eozinofilů v krvi)
-
zvýšená teplota
-
bolesti svalů (myalgie)
-
kopřivka (urtika)
-
nechutenství
-
únava, malátnost