Syndrom hyalinních membrán, syndrom dechové tísně novorozence (anglicky respiratory distress syndrome, hyaline membrane disease) je onemocnění vyskytující se téměř výhradně u nedonošených novorozenců. Typickým projevem je rychle se zhoršující dechová nedostatečnost ihned po porodu.
___
___
Způsoben je anatomickou i funkční nezralostí plic, konkrétně nedostatkem surfaktantu. Surfaktant je povrchově aktivní látka, která se nachází uvnitř plicních sklípků a zabraňuje kolapsu sklípků na konci výdechu.
Diagnostika - základem pro diagnostiku je klinický obraz nemoci doplněný o výsledky zobrazovacích metod (RTG nebo CT plic) a vyšetření krevních plynů, kde vidíme charakteristické změny. Důležité je vyšetřit i krevní obraz a zánětlivé markery k vyloučení sepse.
Léčba - je symptomatická, pacientovi podáme kyslík a podporujeme ventilaci. Lze i podat chybějící surfaktant, kdy u extrémně nezralých novorozenců se doporučuje preventivní podání. Prevencí samotného rozvoje syndromu je urychlení plicní zralosti již v matčině děloze, a to podáním kortikoidů těhotné před porodem.
Jak se projevuje syndrom hyalinních membrán, syndrom dechové tísně novorozence - příznaky, projevy:
Bezprostředně po narození rozvoj příznaků dechové tísně:
- zrychlené dýchání (tachypnoe)
- povrchní dýchání
- ztížené dýchání (dyspnoe)
- krátké pauzy v dýchání (apnoe)
- zatahování mezižeberních prostor
- zvedání nosních křídel
- zvukový fenomén podobný vrnění (grunting)
- promodrání kůže i sliznic
Syndrom hyalinních membrán, syndrom dechové tísně novorozence - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019