Syndrom periodické horečky, Marschalův syndrom, syndrom PFAPA (anglicky: periodic fever, aphthous stomatitis-pharyngitis-adenitis syndrome) - toto onemocnění je charakterizováno opakovanými záchvaty horečky, které jsou doprovázené aspoň jedním z těchto projevů: aftozní stomatitida, zánět nosohltanu a mízních uzlin. Vyskytuje se u dětí.
___
___
Začíná nejčastěji u dětí v ranném věku. Má protrahovaný průběh, ale má tendenci se časem zlepšovat. Nemoc může trvat řadu let. Časem se intervaly mezi horečnatými atakami prodlužují a nakonec spontánně vymizí. Přes dlouhodobé trvání nemoci nedochází k rozvoji poškození orgánů, a tedy ani k trvalým následkům.
Diagnostika - pro diagnózu PFAPA neexistují žádná cílená vyšetření. Nemoc je diagnostikována na základě klinických projevů. Je třeba vyloučit jiná onemocnění, která se mohou projevovat obdobně.
Léčba - cílem terapie je kontrola příznaků během horečnatých atak. Pokud odpověď na podávání běžných léků proti horečce a bolesti není dostatečná může se zkusit jednorázová dávka kortikosteroidu na začátku ataky. Často tak dojde ke zklidnění projevů a zkrácení trvání ataky, intervaly mezi záchvaty se však mohou zkracovat. U některých dětí pomůže odstranění krčních mandlí.
Jak se projevuje syndrom periodické horečky, Marschalův syndrom, syndrom PFAPA - příznaky, projevy, symptomy
-
opakovaná horečka
-
doprovodné bolesti krku
-
afty
-
a/nebo zvětšené krční uzliny
-
ataky horeček trvají obvykle 3-6 dní
-
další příznaky
-
pocit neklidu
-
bolest kloubů
-
bolest břicha
-
bolest hlavy
-
zvracení
-
průjem
-
kašel
Syndrom periodické horečky, Marschalův syndrom, syndrom PFAPA - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019