Paruréza, neboli stydlivý močový měchýř (anglicky paruresis, shy-bladder) je druh sociální fobie, který se projevuje jako nemožnost močení, pokud jsou na blízku další osoby, a to jak na veřejných místech, tak i doma. Obtížné močení či úplná nemožnost se může objevit i při časovém presu, nebo na toaletě v jedoucím dopravním prostředku.
___
___
Nemocní mají pocit, že je ostatní schválně poslouchají, hodnotí, nebo se jim vysmívají. Až 7 % populace trpí různě vážnou formou této úzkostné poruchy. Její vznik může souviset s výchovou, šikanou či posmíváním, postupně se zhoršuje a vede k výrazným komplikacím při vykonávání běžných aktivit mimo domov.
Diagnostika: je založena na důkladné anamnéze – pokud pacient sám doma normálně močí, má porucha téměř jistě psychický podklad. Urologické vyšetření vyloučí případná onemocnění nebo vady močového ústrojí.
Léčba: nejúčinnější je kognitivně-behaviorální terapie, kdy se pacient zbavuje neracionálních přesvědčení o tom, jak ho ostatní při močení hodnotí a poslouchají, a pomocí tzv. systematické desenzitizace postupně trénuje močení v přítomnosti ostatních. sychoterapii je možno doplnit anxiolytiky (léky proti úzkosti).
Jak se projevuje paruréza – příznaky, projevy, symptomy:
-
obtížné nebo nemožné močení v přítomnosti dalších lidí (např. návštěva), na veřejných místech (např. pokud za dveřmi stojí fronta), při cestování v dopravních prostředcích, v časovém presu
-
o samotě v domácím prostředí je močení bez obtíží
-
úzkost se postupem času zhoršuje a komplikuje každodenní aktivity mimo domov
-
pocit zahanbení a studu
-
stav může vést až k urosepsi z dlouhodobě zadržované moči
-
omezení příjmu tekutin a tím snížení frekvence potřeby močit
-
odmítání močopudných nápojů (káva, alkohol)
-
snaha naplánovat veškeré aktivity mimo domov
-
vyhýbání se společenským událostem, dlouhému cestování či dovolené
-
maskování močení např. pouštěním vody
Pauréza, stydlivý močový měchýř - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019