Jícnové varixy (anglicky esophageal varices) jsou abnormálně rozšířené žilní pleteně ve stěně jícnu, které nejčastěji vznikají jako důsledek portální hypertenze (zvýšení tlaku v řečišti vrátnicové žíly) při jaterní cirhóze (zvazivovatění jaterní tkáně). Jícnové varixy jsou velmi nebezpečné zejména z důvodu jejich možné ruptury (prasknutí) a vzniku masivního krvácení do trávicího traktu, které často končí smrtí.
___
___
Diagnostika: základním vyšetřením jícnových varixů je gastroskopie. Dalšími vyšetřeními jsou jaterní testy a ultrazvuk břicha.
Léčba: důležité jsou pravidelné kontroly a gastroskopická vyšetření a odstranění příčiny vzniku varixů. Prevencí krvácení je podávání betablokátorů. Při vzniku krvácení je důležité zajistit oběh infúzní terapií, podání léků stavějících krvácení a následně gastroskopické ošetření varixů (sklerotizace, ligace). Po prodělaném krvácení je možné také zavedení TIPS (transjugulární intrahepatální portosystémová spojka). I po úspěšné terapii je velké riziko dalšího krvácení.
Jak se projevují jícnové varixy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba:
-
samotné jícnové varixy se nijak neprojevují, příznaky se objeví až při jejich protržení
-
hemateméza (zvracení krve)
-
meléna (dehtově černá krev obsahující natrávenou krev)
-
šokový stav
Jícnové varixy - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019