Akutní bronchiolitida (akutní zánět průdušinek, anglicky: acute bronchiolitis) je těžké akutní obstruktivní respirační onemocnění charakterizované edémem sliznice malých bronchů a bronchiolů a zvýšenou produkcí hlenu způsobené virovou infekcí. Nejčastějším vyvolavatelem bronchiolitidy je respirační syncytiální virus (RSV).
___
___
Nejčastěji napadá dětskou populaci v nejchladnějších měsících roku, a to především kojence v prvním půlroce života. Častěji bývají postižení chlapci (až 2x častěji). Zvláště ohroženi jsou kojenci, kteří se narodili předčasně, s nízkou porodní hmotností, hlavně když trpěli bronchopulmonální dysplazií.
Diagnostika - diagnóza je postavena na anamnéze (vystavení neinfekčnímu podnětu, virové onemocnění, systémové onemocnění pojiva, transplantace plic nebo kostní dřeně), fyzikálním vyšetření, vyšetření funkce plic, vyšetření respirace, mikrobiologickém a sérologickém vyšetření, výsledku zobrazovacích metod a na histologickém vyšetření plicní tkáně získané biopsií.
Léčba - v terapii jsou doporučována zejména makrolidová antibiotika. Antivirotika mohou mít podpůrný efekt, nejsou však hlavním lékem. Systémové kortikosteroidy jsou vhodné k potlačení zánětu, urychlení klinického zlepšení a také k zabránění progrese. Profylaktické podání palivizumabu (monoklonální protilátka proti RSV) je doporučeno u vybraných vysoce rizikových předčasně narozených dětí.
Akutní bronchiolitida - příznaky, projevy, symptomy:
-
náhle vzniklá a poměrně výrazná dušnost
-
suchý dráždivý kašel
-
rýma
-
horečka
-
celkové vyčerpání
-
vzedmutý hrudník
-
tachypnoe (zrychlené dýchání)
-
velké dechové úsilí
-
prodloužený výdech
-
někdy až cyanóza (namodralé zabarvení kůže a sliznic)
Akutní bronchiolitida - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019