Pneumokoniózy (anglicky pneumoconiosis) jsou skupinou většinou profesionálních poškození plic způsobených vdechováním anorganického prachu. Mezi nejčastější pneumokoniózy patří silikóza, azbestóza, pneumokonióza uhlokopů, berylióza, talkóza a plicní postižení při inhalaci tvrdých kovů. Stupeň jejich závažnosti závisí na charakteru inhalovaného prachu a délce a masivnosti expozice.
___
___
Pneumokoniózy jsou charakterizovány pomalým zhoršováním fibrotických změn v plicích s postupným poklesem plicních funkcí. Výskyt těchto onemocnění klesá s postupnou redukcí expozice prachům v pracovním prostředí. U nás se s nimi setkáváme spíše zřídka.
Léčba: Onemocnění způsobená fibrogenními prachy obvykle nereagují na pokusy o protizánětlivou léčbu a mají sklon k trvalé progresi. Důležitá je prevence (eliminace expozice fibrogennímu prachu, důsledné používání ochranných pracovních pomůcek - zejména roušek). Časná léčba infektů dýchacích cest, s výhodou oxygenoterapie, dechová rehabilitace. Vzácně plicní transplantace.
Jak se projevuje pneumokonióza – příznaky, projevy, symptomy
-
zpočátku příznaky chronické bronchitídy
-
rozvoj namáhavé dušnosti
-
prodloužený výdech
-
kašel
-
vykašlávání hlenu
-
snížená tolerance fyzické námahy
-
únava a slabost
-
slyšitelný krepitus nad bázemi plic
-
rozvoj dechové nedostatečnosti
-
užití pomocných dýchacích svalů
-
postupně selhání dechu
-
při respirační insuficienci známky pravostranného srdečního selhávání
-
zvýšená náplň krčních žil
-
zvětšení jater
-
cyanóza
-
rozvoj periferních otoků
-
zejména otoky kolem kotníků
-
vznik ascitu (tekutina v dutině břišní)
-
snížené vědomí
-
zřídka paličkovité prsty