Syndrom spánkové apnoe neboli spánkový apnoický syndrom (zkratka SSA, anglicky sleep apnea či syndrome obstructive sleep apnea, SOSA) je porucha spánku, která je v lidské populaci poměrně hodně frekventní. Syndromem trpí asi 5% dospělé populace. Příčiny jsou dvě - kolaps hltanu ve spánku a nebo centrální (porucha dechového centra v prodloužené míše). Vzácně je možná kombince obou.
___
___
Díky výše uvedenému dochází k fragmentaci spánku. Pacient se v noci opakovaně probouzí z důvodu asfyxie (dušení) organismu. Přitom nenabývá plného vědomí. Z toho důvodu nedosahuje REM fáze spánku, ve které si "nejvíce odpočine". Díky tomu je ráno nevyspalý a naopak je spavý během dne. Dochází tak ke značnému znekvalitnění pacienta s tímto onemocněním. Některá povolání jsou proto pro pacienty se SAS nevhodné - např. profesionální řízení motorových vozidel, práce u rotačních strojů, apod. Léčba: v léčbě se uplatňují neinvazivní režimová opatření (redukce hmotnosti při obezitě, omezení nebo vyloučení některých léků, kouření) a nebo invazivní zákroky (např. laserová operace měkkého patra - uvulopalatofaryngoplastika). Jsou ale možné i jiné ORL zákroky. Na podporu dýchání je možné využít přístroje zajišťující přetlakové dýchání - CPAP, BiPAP.
Jak se projevuje syndrom spánkové apnoe - příznaky, projevy, symptomy
SPÁNEK
- hlasité chrápání (ronchopatie), chrapot
- apnoe (výpadky dýchání o délce nad 10 sekund) a opakovanými mikroprobuzeními (kdy nedochází k plnému procitnutí do vědomí)
- po apnoické pauze hlasitý nádech, zrychlení dechové frekvence (a zvýšení tlaku krve)
- cyklus se opakuje i 10x za hodinu
BDĚNÍ
- únava
- spavost
- nevýkonost + poruchy soustředění (nebezpečí úrazů havárií v životě i práci), myšlení, paměti
- bolesti hlavy (cephalea) - hlavně po probuzení
- sucho v ústech (xerostomie) a krku
- letargie, deprese
NÁSLEDKY
- hypertenzní choroba
- vyšší pravděpodobnost mrtvice,
- vyšší pravděpodobnost infarktu myokardu,
- vyšší pravděpodobnost srdeční arytmie (poruchy srdečního rytmu - srdeční frekvence)