Hrudní empyém (anglicky: pleural/thoracis empyema, pyothorax) je hnisavé onemocnění pleurální dutiny. Jeho často pozvolný a nenápadný začátek může vyústit do těžkého, život ohrožujícího stavu. Před érou antibiotik byl empyém hrudníku častou komplikací pneumonií, v dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný.
___
___
Dříve byl nejčastějším původcem pneumokok a streptokok. V současnosti převládá smíšená flora aerobní a anaerobní. Existují typické projevy jednotlivých agens. Mezi nejčastější primární choroby vedoucí k empyému patří plicní septické infekce, spontánní pneumotorax, poranění hrudní stěny, hnisavé procesy pod bránicí a další.
Diagnostika - diagnóza empyému se opírá o klasické vyšetřovací schéma. Anamnesticky můžeme zjistit probíhající nebo před časem zaléčený zápal plic, úraz s krvácením do hrudníku nebo provedenou plicní resekci. Poměrně přesné informace poskytuje CT vyšetření, které se využívá spíše při nejasném rentgenovém nálezu. Při laboratorním vyšetření nacházíme zvýšené hodnoty, charakteristické pro zánětlivý proces. Součástí komplexního vyšetření je i bronchoskopie.
Léčba, terapie - pro jakýkoli patologický obsah hrudní dutiny platí následující diagnosticko-terapeutické schéma: punkce – drenáž – revize. Hrudní punkce má význam hlavně diagnostický, zatímco adekvátním zahájením léčby je hrudní drenáž. Pokročilý nález nebo septované empyémy jsou řešitelné pouze operačně. Vždy je třeba operovat v antibiotické cloně podle citlivosti.
Jak se projevuje hrudní empyém - příznaky, projevy, symptomy
-
nechutenství
-
slabost
-
horečky
-
dušnost různého stupně
-
dráždivý nebo produktivní kašel
-
vykašlávání páchnoucího hnisavého hlenu
-
bledost
-
schvácenost
-
oslabené dýchání na postižené straně
Hrudní empyém - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019