CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc (anglicky chronic obstructive pulmonary disease - COPD) je charakterizována omezeným průtokem vzduchu v průduškách, který není plně reverzibilní (návratný) třeba jako u astma bronchiále. Je spojeno s abnormální zánětlivou odpovědí plic na škodlivé částice a plyny. Nejrizikovějším faktorem je kouření tabáku. Podjednotkami je chronický zánět průdušek (chronická bronchitida) a emfyzém.
___
___
Díky chronickému zánětu je taktéž přítomna hypersekrece hlenu (nadměrné vylučování), bronchiální (průdušková) obstrukce, což má za následek vzniku plicní hypertenze a cor pulmonale. Nemocní nejčastěji umírají na plicní selhání, kardiovaskulární nemoci či rakovinu plic. Doba mezi první cigaretou a úmrtím je cca 35-50 let.
Diagnóza je postavena na progresi ireverzibilní obstrukce průdušek stanovené spirometrickým měřením, dále pomocná zobrazovací vyšetření (RTG, CT, MR). Léčba: Hlavními léčebnými cíly je zmírnění příznaků, zabránění progrese a prevence exacerbace. Do komplexní terapie (léčby) patří naprosté zanechání kouření, farmakoterapie pouze symptomatická (mukolytika – léky ředění hlenu, bronchodilatancia – léky k roztažení průdušek, kortikoidy). Dále se uplatňuje rehabilitace, v pokročilých případech domácí oxygenoterapie (léčba kyslíkem, inhalace 02).
Exacerbace CHOPN - je charakterizována náhlou změnou dušnosti, kašle či vykašláváním. Příčinou mohou být jak virové tak i bakteriální infekce. Exacerbace (znovuvypuknutí nebo zvýraznění příznaků nemoci) akcelerují průbeh CHOPN. Léčba obdobná, ale intenzivnější, při podezření na bakteriální infekci jsou na místě antibiotika, v krajním případě i pobyt v nemocnici (hospitalizace).
Jak se projevuje CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc – příznaky, projevy, symptomy
- produktivní kašel (s expektorací = s vykašláváním)
- progredující (pokračující) dušnost
- snížení tolerance námahy (pozátěžová dušnost)
- kardiovaskulární nemoci (srdeční infarkt, angina pectoris, cévní mozková příhoda ad.)
- kachexie (vyhublost)
- atrofie svalstva (ochabnutí svalů)
Exacerbace CHOPN:
- užití pomocných dýchacích svalů (zatahování nadkličkových jamek)
- zhoršení nebo vznik cyanózy (promodralé zabarvení kůže především aker)
- periferní otoky (převážně otoky dolních končetin ad.)
- známky selhávání pravého srdce
- kvantitativní a kvalitativní poruchy vědomí - pasivita, letargie, otupělost ad.