Syndrom úmrtí po zadržení (anglicky in-custody death) - k každoročně evidujeme několik případů úmrtí lidí v souvislosti se zadržením. Není jasné, kolik přesně úmrtí souvisí se zadržením přímo, jelikož největším problémem je stanovení příčiny smrti. V některých případech je okolo zadržení spousta nejasností.
___
___
Termín syndrom úmrtí "in custody" - po zadržení (doslova "ve vazbě") byl poprvé použit k popisu neobjasněných úmrtí, u kterých nebyla zjištěna jiná zjevná příčina než policejní zatčení. Riziko úmrtí ve vazbě se zvyšuje u lidí, kteří trpí poruchami chování, mají úzkostné stavy, trpí paranoiou, jsou agresivní, mají onemocnění ve smyslu vysokého tlaku, astma apod. U více citlivých jedinců je možné, že samotné zadržení je pro ně tak psychicky a fyzicky vyčerpávající, že dojde ke smrti jedince.
Důležitá je především snaha takovýmto úmrtím předcházet. Proto by kriminalisté měli pečlivě sledovat a prověřit zadržené osoby. Dále by se měli naučit rozpoznávat průvodní příznaky syndromu úmrtí při zadržení. Mělo by být snahou nedráždit, nekonfrontovat, nerozrušovat zadrženého jedince.
Syndrom úmrtí po zadržení - příznaky, projevy, symptomy
- dušení z nedostatku kyslíku
- znamená omezení dýchání
- porušení rovnováhy mezi příjmem kyslíku a výdejem oxidu uhličitého
- zvláštním typem je polohové dušení z nedostatku kyslíku: umístění těla v pozici, která omezuje možnost dýchat (např. stlačení hrudi nebo břišní dutiny)
- omezování, zdvihání nebo hýbání se zadrženým v kombinaci s úzkostí způsobí stažení dýchacích svalů, až dojde k jejich vyčerpání a následnému udušení
- syndrom vybuzeného deliria
- vyznačuje silným narušením úrovně vědomí a změnou v duševního stavu během relativně krátkého časového intervalu
- zhoršená schopnost zaostřit
- osoba je dezorientována (časem i místem a situací)
- mohou být přítomny i halucinace