Kostní cysta (anglicky bone cyst) je dutina v kosti s výstelkou a vyplněná tekutinou. Jedná se o zcela nezhoubný, často vrozený útvar. Rozlišujeme několik typů: Solitární neboli juvenilní kostní cysta se vyskytuje nejčastěji u dětí a mladých dospělých, a to v proximální (horní) části pažní (v 75 % případů) nebo stehenní kosti.
___
___
Aneuryzmatická kostní cysta se objevuje u stejné věkové skupiny, a to ve kterékoliv kosti, agresivně roste a je vyplněná krví. Juxtaartikulární cysta (intraoseální ganglion) je lokalizována u mladých jedinců v dlouhých kostech v blízkosti kloubu.
Diagnostika: Základem diagnostiky jsou zobrazovací metody – rentgen, CT, MR či angiografie (u aneuryzmatické cysty). Často se jedná o náhodný nález při patologické fraktuře (zlomenině způsobené minimálním násilím).
Léčba: Malé solitární cysty se mohou zhojit samy a pouze se sledují pravidelnými rentgenovými snímky, případně je možné odsát obsah cysty a přímo do dutiny aplikovat kortikoidy. Pokud ale útvar výrazně zhoršuje pevnost kosti, musí být chirurgicky odstraněn. Aneurysmatická cysta se řeší chirurgickou exkochleací (vyškrábnutím) a následnou výplní štěpem. Oba tyto typy cyst bohužel často recidivují. Juxtaartikulární cystu většinou postačí kontrolovat pravidelnými rentgenovými snímky a chirurgicky odstranit až v případě jejího růstu.
Jak se projevují kostní cysty – příznaky, projevy, symptomy:
Solitární kostní cysta:
-
často asymptomatická (bezpříznaková)
-
náhodný nález při patologické zlomenině
Aneurysmatická kostní cysta:
-
bolest
-
zduření
-
omezení hybnosti přilehlého kloubu
-
patologická zlomenina
-
výskyt s jiným onemocněním skeletu, např. chondroblastomem (benigní nádor v kostech) či obrovskobuněčným kostním nádorem
Juxtaartikulární kostní cysta:
-
většinou bezpříznaková
-
občas bolest
Kostní cysta - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019