Dětská plochá noha, pes planovalgus, plochonoží (anglicky pes planovalgus, flexible flat foot) je nejčastější dětskou ortopedickou diagnózou, kdy dochází v období růstu k oploštění vnitřní (mediální) části podélné klenby nohy a valgozitě (uchýlení dovnitř od normální osy) patní kosti.
__
__
Podle tíže rozlišujeme 3 stupně. Přesná příčina není známá, zvažuje se snížená pevnost vazů a kloubního pouzdra, často bývá výskyt u více členů rodiny, nebo jako součást některých syndromů (př. Marfanův, Ehlers-Danlosův atd.), rizikovými faktory je obezita a dlouhodobé nošení nevhodné obuvi.
Diagnostika: je založena na klinickém ortopedickém vyšetření a zobrazovacích metodách (RTG), dále je možno provést plantogram (otisk nohy) či přístrojovou analýzu nohy při chůzi.
Léčba: terapie je konzervativní, při 3. stupni jsou používány individuálně zhotovené vložky do bot, u lehčích stupňů je doporučená zdravotně nezávadná obuv, chůze naboso, protahování lýtkových svalů a gymnastika nohy. Výrazné a bolestivé deformity je nutno řešit operačně.
Jak se projevuje dětská plochá noha – příznaky, projevy, symptomy:
-
dětská plochá noha je asymptomatická (bez příznaků)
-
asymetrické opotřebení boty
-
u obézních dětí může být bolest vnitřní strany nohy, zvýšená únavnost, bolest lýtkových svalů
-
zpočátku chůze špičkami dovnitř
-
postupně se vyvíjí kontraktura (trvalý stah) m. triceps surae (trojhlavý sval lýtkový)
Plochá noha - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019