Jako vbočený palec neboli hallux valgus označujeme boční stočení palce nohy směrem ke druhému prstu (ukazováku) a současně i zvětšené bříško palce. Zatěžování oblasti vede k usazování kostní hmoty na hlavičce první nártní kůstky a k tvorbě tíhového váčku, který často bývá místem vzniku zánětů. Při nedostatečné péči dochází k tvorbě dalších deformit prstů nohy (např. drápovité nebo kladívkovité prsty) a/nebo ke vzniku artrózy hlavního kloubu palce nohy.
___
___
Příčina je zřejmě vrozená predispozice ve spojení s (dlouholetým) nošením nevhodné obuvi (především příliš špičaté, úzké nebo s příliš vysokými podpatky). Léčba: ortopedické vložky, vycpávky z pěnové hmoty na odlehčení tlaku, speciální rozvírací pomůcky a noční dlahy, v případě neúspěchu těchto opatření operativní úprava vychýleného palce a následné několikatýdenní nošení speciální obuvi s odlehčením přední části nohy. Svépomoc: upřednostňovat chůzi bosky, nosit pohodlnou obuv.
Jak se projevuje hallux valgus, vbočený palec - příznaky, projevy, symptomy
-
bolestivé zvětšení kloubu palce nohy, které se projevuje jako kostěný výstupek na vnitřní hraně nohy
-
zpočátku jsou potíže při tlaku - např. při obutí těsné boty, později trvalé potíže, především na zánártních kůstkách
-
často je doporovázeno vrchní nebo spodní křízení 2. púrstu nohy a/nebo zakřivení sousedních prstů (kladívkovité nebo drápovité prsty
-
není možné nosti běžnou obuv
-
stav se pozvolna zhoršuje, často v důsleku dlouholetého nošení přiliš těsné vysoké obuvy
-
nemoc je častější u žen