Behcetův syndrom (Bechcetova nemoc, latinsky morbus Behçet, anglicky silk road, syndrom Adamantiades, Adamandiades-Behçet syndrome) je vcelku záhadné onemocnění, které je rozšířeno převážně na asijském kontinentu. Poprvé byla tato nemoc popsána tureckým lékařem Hulusi Behçetem v roce 1937. Ten popsal trojici hlavních příznaků: opakující se aftózní vředy ústní dutiny, genitální vředy a uveitidy (záněty živnatky - jedné vrstvy oční bulvy).
___
___
Příčina, etiologie: Proč tato choroba vzniká, není dosud jasné, a jak příčina, tak spouštěcí mechanismus jsou stále předmětem zkoumání. Vědci se přiklánějí k variantě, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém člověka rozpozná vlastní buňky jako cizí a ničí je. Na spuštění tohoto procesu se zřejmě podílí genetické faktory a možná i virové infekce.
Diagnostika: Diagnózu určí lékař na základě níže uvedených příznaků a kožního testu.
Léčba: V léčbě se podávají nejrůznější léky tlumící imunitní systém. Spolehlivé jsou kortikoidy, které mají však mnoho nežádoucích účinků. V dnešní době se více do popředí dostává biologická léčba, která působí v imunitním systému velmi cíleně.
Jak se projevuje Behcetův syndrom, Bechcetova nemoc - příznaky, projevy, symptomy
- opakující se výskyt bolestivých vřídků v ústech (tyto připomínají afty)
- vředy se mohou vyskytnout také na zevním genitálu
- nepříjemnou komplikací je zánět tzv. cévnatky, což je jedna z vrstev oční koule
- dále se může také objevit zánět sítnice, kdy její chronické trvání vede k postupnému zhoršení zraku popřípadě k oslepnutí
- dále se projevuje i na různých orgánových systémech
- někdy záněty kloubů doprovázené bolestmi, otoky a pocitem ztuhlosti
- záněty cév, kdy poté v cévách vznikají krevní sraženiny (koagula), což se projeví na kůži objevením rudých skvrn – erythema nodosum
- bolesti břicha, nevolnost a průjem, nadýmání
- hemoptýza (vykašlávání krve)
- chronická meningoencefalitida (zánět mozkových blan)
- perikarditida (zánět osrdečníku)
Behcetův syndrom, Bechcetova nemoc - obrázek, fotografie
_
_