Mastocytóza (anglicky mastocytosis) - název tohoto onemocnění je odvozen od tzv. žírných buněk, které jsou součástí imunitního systému. Mastocyty jsou vytvářeny v kostní dřeni, odkud jsou vyplavovány do tkání, kde bychom je nalezli poblíž cév nebo nervů. Za normálních okolností je nenajdeme v krevním řečišti.
___
___
Jejich hlavní funkcí je produkce tzv. mediátorů (např. histaminu), které se z nich poté za patologických situací uvolňují.
U pacientů, kteří trpí mastocytózou, je přítomen abnormální růst a hromadění těchto žírných buněk v jednom nebo více orgánech (např. kůže, kostní dřeň, játra, slezina). Podle toho, který orgán je postižen, můžeme rozdělit mastocytózu na kožní, mastocytózu kostní dřeně, systémovou mastocytózu apod.
Diagnostika: Diagnóza mastocytózy bývá obvykle stanovena na základě biopsie postiženého orgánu, kde zjišťujeme mastocytární infiltráty, dále stanovujeme krevní obraz, nápomocen může být také ultrazvuk a endoskopické vyšetření.
Léčba je zaměřena symptomaticky, kdy se snažíme pacienta nabádat, aby se vyhýbal spouštěčům, které zapříčiňují uvolnění mediátorů z mastocytů. Používáme rovněž antagonisty histaminových receptorů (antihistaminika). U agresivnější formy je vhodné podat chemoterapii, provést ozařování, či transplantovat kostní dřeň.
Jak se projevuje mastocytóza - příznaky, projevy, symptomy
-
souvisejí s vyplavením mediátorů
-
flush (červenání)
-
svědění
-
průjem
-
špatné trávení
-
nevolnost
-
bolesti břicha
-
bolesti svalů a kostí
-
osteoporóza
-
změny krevního tlaku (obvykle pokles krevního tlaku - hypotenze)
-
zrychlený tep – tachykardie
-
bolesti hlavy
-
neschopnost se soustředit
-
únava
-
závratě
-
změny nálady – podrážděnost, rozčílení, deprese a strach
Mastocytóza - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019