Klostridiová kolitida (anglicky Clostridium difficile infection) je průjmovité infekční onemocnění tlustého střeva (colon) způsobené bakterií Clostridium difficile, často vznikající po terapii širokospektrými antibiotiky (hlavně klindamycin, chinolony, cefalosporiny). Patří mezi poměrně časté nozokomiální (nemocniční) nákazy. Projevuje se kašovitým až vodnatým průjmem, křečemi v břiše, horečkou a dehydratací, hrozí až perforace (protržení) střeva a rozvoj sepse.
Příčina, rizikové faktory: Rizikovými faktory pro vznik tohoto zánětu je hospitalizace a imobilita, poruchy střevní imunity, antibiotická terapie, vyšší věk a různá onemocnění pacienta. Často dochází k rekurenci (opakování) infekce.
Diagnostika: klinický obraz a předchozí užívání antibiotik, vyšetření stolice (toxiny, kultivace), endoskopické vyšetření s biopsií a histologickým rozborem.
Léčba: vysazení původních ATB a zahájení terapie podle tíže stavu metronidazolem, vankomycinem či fidaxomicinem perorálně, transplantace stolice, rehydratace, speciální dieta, epidemiologická opatření.
Jak se projevuje klostridiová kolitida – příznaky, projevy, symptomy:
-
kašovitý až vodnatý průjem
-
obraz pseudomembranózní (s výskytem pablán) kolitidy
-
příměs krve ve stolici
-
křeče v břiše
-
paralytický ileus (neprůchodnost střev)
-
toxické megakolon (neprůchodnost střeva a jeho roztažení)
-
horečka
-
zimnice, třesavka
-
dehydratace
-
hrozí až perforace (protržení) střeva
-
leukocytóza (zvýšené množství bílých krvinek v krvi)
-
elektrolytový rozvrat
-
hypoproteinemie (snížená hladina bílkovin v krvi)
-
sepse
-
šok
-
může vést k úmrtí pacienta