Tuberkulóza (TBC, latinsky a anglicky tuberculosis) povinně hlášené celkové infekční onemocnění způsobené mikroorganismy mycobacterium tuberculosis. Může postihnout jakýkoli orgán, plíce jsou postiženy přednostně. Zdroj obvykle bývá nemocný člověk a doba inkubace je od 4 týdnů do 2 let. Jedná se o kapénkovou nákazu, ale k infekci může dojít i přímým kontaktem s infikovanými sekrety či infikovanými předměty (příbory, prádlo) v minulosti i zažívacím traktem – infikované mléko.
___
___
Tuberkulóza je v současnosti druhou nejčastější smrtící infekční chorobou světa. Diagnostika a diagnóza se opírá o anamnézu, klinické projevy, RTG nález, nutný je však mikrobiologický průkaz mikroba. Tuberkulinový test v našich podmínkách očkované populace nemá pro stanovení diagnózy zásadní přínos. Léčba: terapie je realizována dlouhodbým podáváním antituberkulotik.
Tuberkulóza zůstává sociálně ovlivněným onemocněním – přes 95% případů se vyskytuje v zemích s nízkým hrubým domácím produktem. ČR patří mezi země s nízkým výskytem a trend výskytu je nadále klesající. Infekce českých občanů jsou většinou zaneseny ze zahraničí.
Tuberkulóza - příznaky, projevy, symptomy, dělení
postprimární:
- nespecifické příznaky
- nápadná únava,
- pokles fyzické výkonnosti,
- nechutenství a hubnutí
- subfebrilie – zvýšená teplota
- noční pocení
- v pozdějším stádiu nemoci
- pokašlávání – kašel zprvu suchý později produktivní – hnisavý, s různou intenzitou hemoptýzou (kašláním krve)
- dušnost odstupňována dle závažnosti procesu.
miliární:
- generalizované onemocnění
- rychlé celkové chátrání
- febrilie – horečky
- narušení imunity až sepse
mimoplicní forma TBC:
až v 15% - může postihnou kterýkoli orgán, podle druhu zasaženého orgánu se pak odvíjí i symptomatika. Jde nejčastěji o postižení těchto orgánů a systémů:
- uzlin
- kůže
- zažívacího traktu
- ledvin
- kostí
- mozkové blány
- osrdečník