Infekce způsobená kokovou bakterií Staphylococcus aureus, MRSA (infekce zlatým stafylokokem, anglicky staph infection, infection staphylococcus aureus, methicilin resistant staphylococcus aureus - MRSA): Zlatý stafylokok je grampozitivní bakterie spadající do rodu stafylokoků. Byla objevena již v roce 1880 skotským chirurgem Alexanderem Ogstonem. Stafylokukus aureus způsobuje různě vážné infekce.
___
___
Podílí se na vzniku mírných zánětů kůže a měkkých tkání až po život ohrožující sepse (otravy krve), dále také syndrom toxického šoku SIRS či nekrotizující zápaly plic. Potíže způsobují toxiny, které staphylococcus produkuje.
Léčba: K léčbě stafylokokové infekce se nejčastěji používají peniciliny s přídavkem tzv. inhibitorů beta-laktamáz (beta-laktamáza je látka, kterou stafylokok produkuje a je tak odolný proti vlivům zevního prostředí včetně antibiotik - proto se také nazývá jako multirezistentní stafylokok).
Zvláštní skupinou je tzv. methicilin rezistentní stafylokok (MRSA). Jde o stafylokoka, který je odolný vůči léčbě meticilinem (antibiotikum s přídavkem inhibitorů beta-laktamáz) a představuje závažný problém při léčbě stafylokokových infekcí.
Jak se projevuje infekce zlatým stafylokokem, infekce staphylococcus aureus a MRSA - příznaky, projevy, symptomy:
- syndrom opařené kůže (SSSS, Ritterův syndrom, toxická epidermolýza)
- těžké poškozené kůže
- vznik vodnatých puchýřů – ty později praskají a dochází k olupování kůže
- syndrom toxického šoku SIRS
- horečka
- difúzní zarudnutí kůže
- průjmy
- snížení krevního tlaku
- selhání funkce jater a ledvin
- enterotoxikóza – otrava z potravy, ve které se vyskytuje stafylokok (majonézové dresinky, sekaná,…)
- enterokolitida – přemnožení stafylokoka při vymýcení střevní flóry po užívání antibiotik
- impetigo bullosa – forma SSSS u dětí a dospělých, která je lokalizovaná a puchýře u tohoto vznikající jsou hnisavé
- dále způsobuje: abscesy, onemocnění mazových žláz, infekce popálenin, zápaly plic, záněty mandlí, záněty mozkových blan,…