Syndrom toxického šoku (anglicky streptococcal toxic shock syndrome, TSS) se řadí mezi infekční onemocnění. Původcem této choroby je mikrob Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok, jenž tvoří exotoxin označený jako TSST-1. Kmen zlatého stafylokoka tvořící toxin se množí v ložisku infekce, kterým může být např. furunkl, infikované poranění kůže, folikulitída, infikovaná ložiska při planých neštovicích, operační rány, peritonzilární absces apod.
Toxin poté proniká masivně do krve a vyvolává vyrážku, způsobuje snížení krevního tlaku a neléčený rozvíjí šok s poškozením řady orgánů. V ČR je ročně hlášeno několik desítek případů tohoto onemocnění, v polovině případů jsou postiženi děti. Smrtnost tohoto syndromu je u nás asi 12 %!
Případy syndromu toxického šoku jsou často popisovány ve spojitosti s menses a to především s používáním vaginálních tampónů (více viz "Příběh Šárky: Tampony mi málem zničily zdraví.").
Léčba: Nutná včasná hospitalizace, dostatečný přísun tekutin (infúzními roztoky apod.), podání protistafylokok. antibiotik (makrolidy, cefalosporiny atd.). Důležitá je likvidace ložiska, v němž dochází k tvorbě toxinu. Řádné ošetření všech drobných poranění, spálenin či opařenin je samozřejmostí.
Jak se projevuje syndrom toxického šoku – příznaky, projevy, symptomy
-
náhle vzniklá vysoká horečka
-
bolesti svalů
-
bolesti hlavy
-
obluzení
-
zvracení
-
průjem
-
na kůži "skarlatiniformní" exantém
-
hrdlo šarlachově zarudlé
-
malinovitý jazyk
-
pokles krevního tlaku
-
časté kolapsy
-
rozvoj šoku
-
multiorgánové selhání
-
v laboratoři zvýšená urea, kreatinin a jaterní testy
-
alterace celkového stavu
-
výjimkou není ani smrt pacienta