Burkittův lymfom (anglicky Burkitt's lymphoma, Burkitt's tumor, Burkitt lymphoma, malignant lymphoma Burkitt's type) se řadí mezi nádory, které vycházejí z lymfatické tkáně. Jedná se o nádor zhoubný. Za normálních okolností má lymfatická tkáň za úkol chránit organismus před onemocněními, al v případě jejího onemocnění, dochází k narušení obranyschopnosti.
___
___
Burkittův lymfom vzniká pokud, se některá z buněk lymfatického systému vymkne kontrole a začne se velmi rychle dělit a růst. Může se vyskytnout ve kterémkoli orgánu, resp. v tom, ve kterém se nacházejí buňky lymfatické tkáně. Tento lymfom roste poměrně agresivně a nejčastěji jej najdeme v okolí dolní čelisti, ve střevě, vaječníku, prsu či ledvině. Nejvíce postihuje děti a mladé dospělé.
Burkittův lymfom se vyskytuje ve 2 typech. Africký typ a Evropský typ. Často jej nalézáme u tzv. imunokompromitovaných jedinců, což jsou lidé, kteří již mají sníženou obranyschopnost v důsledku jiného onemocnění (např. AIDS).
Diagnostika je poměrně náročná. Provádíme odběr vzorku z postižené tkáně na histologii. Ze zobrazovacích metod používáme CT vyšetření či PET/CT.
Léčba: Burkittův lymfom léčíme chemoterapií. Dalšími možnostmi léčby jsou radioterapie a transplantace kostní dřeně.
Prognóza onemocnění je nejistá.
Jak se projevuje Burkittův lymfom - příznaky, projevy, symptomy
-
nádorové postižení mízních uzlin v zadní části břišní dutiny
-
poškození břišní stěny a případně i střeva
-
bolesti břicha
-
zvětšující se břicho
-
krvácení do střeva
-
porucha průchodnosti střev
-
selhání ledvinných funkcí
-
vysoké horečky
-
nevolnost a zvracení
Burkittův lymfom - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019