Retinoblastom (anglicky retinoblastoma) postihuje sítnici oka. Jde o zhoubný nádor, který se většinou objevuje již v prvních třech letech života. Většinou vznikne pouze na jedné straně, ale může se stát, že postihne obě oči. Příčinou vzniku tohoto nádoru je mutace genu a tato mutace může být zděděna až v 50 % případů.
____
____
Vyšší výskyt případů je v rozvojových zemích. Existují dvě formy onemocnění. Retinoblastom můžeme dělit na dědičnou formu retinoblastomu a nedědičnou formu, právě podle příčiny vzniku mutace genu.
Diagnostika retinoblastomu: Abychom mohli retinoblastom diagnostikovat, nestačí nám pouze přítomnost níže uvedených příznaků. Musíme rovněž provést oční vyšetření a především vyšetření očního pozadí. Ke stanovení velikosti nádoru nám dopomůže magnetická rezonance, která zobrazí i postižení okolních struktur.
Léčba retinoblastomu je velmi svízelná. Dnešní medicína nabízí možnost chemoterapie i ozařování. Někdy však nezbývá nic jiného než přistoupit k vyjmutí oční bulby (enukleaci) a nahrazení oka protézou. Prognóza závisí na včasnosti diagnostiky a rozsahu postižení.
Jak se projevuje retinoblastom - příznaky, projevy, symptomy
-
postupně se rozvíjející ztráta zrakové ostrosti na postiženém oku
-
šilhání
-
bělavý odlesk světla v oku
-
šedobělavé zabarvení zorničky – leukokorie
-
postupné zvětšování oka
-
zarudnutí oka
-
možný otok v okolí oka
-
postižení mozku