Kardiogenní šok (anglicky cardiogenic shock) - jako šokový stav označujeme situaci, kdy není náš kardiovaskulární systém schopen dodat tkáním dostatek kyslíku a živin, a současně není schopen z tkání odstranit oxid uhličitý a odpadní zplodiny jejich metabolismu.
___
___
Kardiogenní šok je způsobený těžkou poruchou srdeční funkce, zejm. jako komplikace rozsáhlého či opakovaného infarktu myokardu. Je to velmi závažný stav, který často končí úmrtím.
Diagnostika - základem je anamnéza, fyzikální vyšetření (hlavně TK, pulz, diuréza, vědomí atd.), monitorace krevního obrazu a základních biochemických veličin. Klíčovou roli dále hraje transthorakální echokardiografie (vyšetření srdce ultrazvukem přes hrudník)- umožní stanovení funkce levé komory atd. RTG plic je důležitý ke zhodnocení plicní kongesce (městnání tekutiny v plicích), dále laboratorní známky poškození srdečního svalu (troponin I, CK, CK-MB).
Léčba - člověk v šokovém stavu musí být hospitalizován na jednotce JIP či na ARO. Léčba je intenzivní a komplexní, zahrnuje dodání tekutin nitrožilně, podporu srdeční akce, zajištění dostatku kyslíku a léčbu příčiny vzniku šoku.
Kardiogenní šok - příznaky, projevy, symptomy
- tepová frekvence se zrychluje (tachykardie)
- nitkovitý pulz
- snižování amplitudy TK (snižování rozdílu mezi systolickým a diastolickým tlakem)
- nízký tlak
- zrychlené dýchání
- cyanóza periferie (modré zbarvení kůže a sliznic)
- ortopnoe (dušnost vleže s úlevou po posazení)
- zrychlený a povrchní dech
- poruchy vědomí (somnolence/sopor/koma)
- delirantní stavy
- úzkost
- motorický neklid
- zvýšení peristaltiky
- snížená tvorba moči až zástava močení (oligurie/anurie)
- studený pot, chladná pokožka
- pocit svalové vyčerpanosti
- pocit žízně
Kardiogenní šok - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019