Eisenmengerův syndrom (zkratka ES, Eisenmengerova reakce, tardivní cyanóza, anglicky Eisenmenger's syndrome) je definován jako proces, při němž dochází k levopravému zkratu způsobenému vrozenou srdeční vadou (defektem komorového septa nebo méně často defektem síňového septa). Ta vzniká již při nitroděložním vývoji srdce a způsobuje zvýšené proudění krve přes plicní cévy, což má za následek plicní hypertenzi, tím dochází ke zvýšeným tlakům v pravém srdci a následně tedy levopravému zkratu.
___
___
Řadí se mezi tzv. cyanotické vady (krev není dostatečně okysličována, což má za následek promodrávání). Za normálních okolností je tlak v pravé části srdce poměrně malý, ale při defektech septa, se poměr tlaků mění a tlak v pravé části srdce se zvyšuje, z důvodu zvýšení tlaků v plicním řečišti. Tím, že je v plicích zvýšen tlak, dochází k poškození plicních kapilár. Takto poškozené kapiláry jsou nefunkční a snižuje se tak možnost kyslíku dostatečně z těchto kapilár prostoupit do krevního oběhu. Osoba s Eisenmengernovým syndromem může rovněž trpět nekontrolovatelným krvácením v důsledku poškození kapilár.
Eisenmengerův syndrom byl pojmenován podle Dr. Paul Wooda a Dr. Victor Eisenmengera, kteří jej poprvé popsali. Stalo se tak již v roce 1897.
Léčba úzce souvisí s odstraněním příčiny. Pokud jsme identifikovali defekt septa, je možné jej chirurgicky uzavřít. Dále při velmi poškozených plicích je možné zvážit jejich transplantaci. Podávání léků na plicní hypertenzi nám neodstraní příčinu a není proto nejvhodnější.
Eisenmengerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
cyanóza (modré zabarvení kůže v důsledku nedostatku kyslíku)
-
vysoký počet červených krvinek
-
oteklé nebo zduřelé konečky prstů
-
mdloby
-
srdeční selhání
-
arytmie a nepravidelný srdeční rytmus
-
krvácivé stavy
-
vykašlávání krve
-
nedostatek železa
-
problémy s ledvinami
-
mrtvice
-
dna
-
žlučové kameny
Eisenmengerův syndrom - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019