Myokarditida (anglicky myocarditis) je zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny (myokardu) vznikající z infekčních či neinfekčních příčin (např. systémové choroby pojiva, vaskulitidy, hypersenzitivita na některé léky), nejčastější je myokarditida virového původu (adenoviry, enteroviry, herpes viry, parvovirus B19), z bakteriálních původců převládá Borrelia burgdorferi.
__
__
Onemocnění začíná jako akutní zánět, který přechází v chronické poškození svalových buněk (kardiomyocytů) a poruše funkce srdce (systolická dysfunkce levé komory). Průběh může být zcela asymptomatický (bez příznaků), ale může dojít až k náhlému úmrtí. U části pacientů vzniká v důsledku myokarditidy zánětlivá kardiomyopatie, většinou ale dojde k úplnému vyléčení bez trvalých následků.
Diagnostika: určení diagnózy je založeno na klinickém obraze, fyzikálním vyšetření, vyšetření krve, sérologii pro zjištění infekčního původce, stanovení markerů srdečního poškození (kreatinkináza, troponin), EKG, echokardiografii, magnetické rezonanci a biopsii.
Léčba: důležitý je klidový režim, podávají se ACE inhibitory, betablokátory, diuretika, při prokázané boreliové karditidě antibiotika (cefalosporiny 3. generace), neinfekční myokarditidy se léčí imunosupresivy.
Jak se projevuje zánět srdečního svalu, myokarditida – příznaky, projevy, symptomy:
-
počátku často asymptomatický průběh (bez příznaků)
-
únava
-
snížená výkonnost
-
zhoršující se dušnost
-
bolest na hrudi
-
palpitace (bušení srdce)
-
synkopa (krátká ztráta vědomí)
-
až náhlá smrt
Myokarditida - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019