Syndrom zlomeného srdce (angl. broken heart, apical balooning, Takotsubo cardiomyopathy) patří mezi kardiologická onemocnění. Charakteristické pro tuto kardiomyopatii je rozšíření hrotu levé srdeční komory. Tento stav je reverzibilní - vratný, a právě reverzibilita nálezu se v poslední době pokládá za podmínku diagnózy tako-tsubo kardiomyopatie. Toto onemocnění je tzv. katecholamin-dependentní, vyskytuje se proto u některých nemocných s feochromocytomem nebo u jinak zdravých jedinců, kteří prodělali silný psychický nebo fyzický stres.
___
___
Příčinou je tedy atypická silná reakce srdce na katecholaminy (adrenalin, noradrenalin). Tento syndrom je častější u žen, zejména u žen po přechodu, ale mužům se také nevyhýbá. Název této kardiomyopatie vznikl v Japonsku, kde tako-tsubo je speciální koš japonských rybářů, určený k lovu chobotnic, jehož tvar připomíná klasickou žárovku.
Léčba: Toto onemocnění se časem spontánně upravuje. Podpůrná léčba srdečního selhání, je nutné se vyhnout podávání katecholaminů, které by mohly stav ještě více zhoršit. Při rozvoji kardiogenního šoku intraaortální balónková kontrapulzace.
Jak se projevuje syndrom zlomeného srdce – příznaky, projevy, symptomy
-
rychlý rozvoj srdečního selhání
-
bolest na hrudi
-
levostranné srdeční selhání
-
někdy až rozvoj kardiogenního šoku
-
narůstající únava
-
fyzická nevýkonnost
-
námahová až klidová dušnost
-
plicní otok
-
tachypnoe - zrychlené dýchání
-
tachykardie -zvýšená srdeční frekvence
-
úzkost
-
neklid
-
chladná akra
-
někdy až cyanóza (promodrávání) rtů
-
chrůpky na plicích
-
na EKG elevace úseku ST
-
na ECHO obraz akinézy hrotu levé komory
-
normální koronarografický nález
-
typická reverzibilita (vratnost) nálezu do původního stavu