Berylióza (beryliová granulomatóza, anglicky berylliosis, beryllium poisoning, acute beryllium disease) je otrava berylliem způsobená vdechováním prachu či výparů s obsahem tohoto kovu nebo jeho sloučenin, či vstřebáním beryllia přes kůži. Nejčastěji se vyskytuje s odstupem času v důsledku expozice na pracovišti (letecký průmysl, elektronika, chemické závody…).
___
___
Řadí se mezi tzv. pneumokoniózy, což jsou plicní onemocnění způsobená ukládáním prachových částic v plicích a následnou přeměnou plicní tkáně ve vazivo (fibrotizace). Charakterizuje ji tvorba granulomů (uzlů zánětlivé tkáně) a jizvení vedoucí až k intersticiální plicní fibróze (zvazivovatění plicní tkáně). Kromě plic může postihnout např. játra, lymfatické uzliny, kůži, nebo podkožní tkáně. Akutní forma beryliózy se projevuje jako zánět plic (pneumonitida).
Diagnostika: k určení správné diagnózy vedou klinické příznaky, změny na RTG snímku plic a expozice berylliu v anamnéze.
Léčba: léčba je velmi obtížná, užívají se kortikoidy, důležitá je zejména prevence, tedy ochrana ovzduší, používání ochranných pomůcek a okamžité ukončení práce s berylliem při výskytu dechových potíží.
Jak se projevuje berylióza – příznaky, projevy, symptomy:
-
akutní forma – náhle vzniklý kašel a dušnost (dyspnoe)
-
pomalý rozvoj
-
tvorba zánětlivých uzlů (granulomy), jizvení
-
zvazivovatění plicní tkáně (intersticiální plicní fibróza)
-
suchý kašel
-
únava
-
ztráta hmotnosti
-
nechutenství
-
bolest na hrudi
-
zvyšující se dušnost (dyspnoe)
-
později cyanóza (namodralé zabarvení kůže a sliznic) a paličkovité prsty
-
tvorba granulomů v játrech, lymfatických uzlinách, kůži, podkoží
Otrava beryliem, berylióza - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019