Otrava poloniem (anglicky polonium poisoning) vzniká při požití nebo vdechnutí toxické dávky polonia. Polonium je vzácný radioaktivní prvek objevený manžely Curieovými v roce 1898, patří mezi nejtoxičtější jedy, vyskytuje se v uranových rudách a tabákovém kouři, produkuje záření alfa, které při vnějším ozáření nezpůsobuje poškození orgánů, ale po požití či vdechnutí v těle poškozuje DNA a způsobuje rozpad buněk. Otrava se projeví jako akutní syndrom z ozáření a otrávený člověk umírá na orgánové selhání.
Diagnostika: je stanovena na základě projevů otravy a vyšetření moči.
Léčba: je účinná pouze, pokud je zahájena okamžitě po požití polonia. Je nutné podání chelatačního činidla (např. 2,3-dimerkaptopropan-1-olu, 2,3-dimerkaptopropan-1-sulfonátu, N,N'-di-(2-hydroxyethyl) ethylenediamin- N,N-biskarbodithioátu).
Zajímavost: první zaznamenanou obětí byla dcera Curieových Irène Joliot-Curie, která se poloniem zabývala ve své dizertační práci a zemřela na leukémii. Poloniem byl 1. listopadu 2006 v Londýně zavražděn bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, jed mu byl vstříknut sprejem do čajové konvičky.
Jak se projevuje otrava poloniem – příznaky, projevy, symptomy:
-
silný průjem a zvracení
-
nauzea (nevolnost)
-
anémie (snížený počet erytrocytů)
-
trombocytopenie (snížený počet krevních destiček)
-
leukopenie (snížený počet bílých krvinek)
-
ztráta vlasů a ochlupení
-
selhání orgánů (srdce, plíce, kostní dřeň, játra, ledviny…)
-
poruchy vědomí až koma
-
smrt
-
u lidí pracujících s poloniem je vyšší výskyt rakoviny ledvin