Otrava chininem (anglicky quinine poisoning) - chinin (anglicky quinine) je přírodní látka, řadící se mezi alkaloidy. Poprvé byla jeho struktura popsána v první polovině 19. století německým chemikem Augustem Wilhelmem Hofmanem, avšak jeho objevitelem je francouzský chemik Pierre-Joseph Peletiere, který jej izoloval z kůry chininovníku (cinchona officinalis).
___
___
Má hořkou chuť, a, pokud jej užíváme v menších dávkách, povzbuzuje chuť k jídlu. Pod ultrafialovým světlem fluoreskuje.
Chinin je používán dodnes v lékařství jako antimalarikum (lék proti malárii). Dále se využívá jako analgetikum a antipyretikum (lék proti bolesti a teplotě). Rovněž má účinky na kardiovaskulární systém, kde zpomaluje srdeční frekvenci a snižuje tlak krve. Chinin můžeme dostávat v perorální podobě (tedy tabletky) nebo ve vážnějších případech intravenózně (do žíly). V minulosti byl podáván ve formě nadrceného prášku smíchaného s alkoholem, jelikož se v něm dobře uvolňoval.
Diagnostika: Při diagnostice otravy chininem je nutné vždy zjistit, kolik toho pacient požil a jak dlouho uběhlo od otravy. Bohužel v tomto případě nám žádné zobrazovací metody v ozřejmění nepomohou. Musíme se tedy spoléhat pouze na důkladnou anamnézu a dále měříme hladinu chininu v krvi.
Léčba: Otrava chininem se léčí vyvoláním tzv. hemoperfuzí, což je metoda využívající mimotělní očišťování krve, která protéká přes aktivní uhlí a syntetické pryskyřice. Tyto zajišťují očištění krve. Měli bychom rovněž zajistit monitorování základních životních funkcí.
Jak se projevuje otrava chininem - příznaky, projevy, symptomy
-
smrtelná dávka je 8 – 10 gramů chininu
-
nevolnost
-
zvracení
-
zpomalení tepu
-
bolesti hlavy
-
závratě
-
stavy podobné opilosti
-
halucinace
-
slepota
-
hučení v uších
-
poruchy vidění
-
křeče
-
smrt nastává ochrnutím srdce a dýchacího centra
-
alergické reakce po podání chininu
-
celotělový otok
-
svědění kůže po těle
-