Otrava benzenem (benzen - annulene, benzol, benzole, coal naphtha, cyclohexatriene, phenyl hydride, pyrobenzol, pyrobenzole, benzolene, bicarburet of hydrogen, carbon oil, mineral naphtha, motor benzol, benzeen, benzine, benzolo, fenzen, nitration benzene) - benzen je vysoce nebezpečná chemikálie, která je v průmyslu využívaná jen velmi omezeně. Je využívána např. k výrobě derivátů benzenu, jako je především styren, který se používá na výrobu polystyrenu, fenol a cyklohexan používaný při zpracování nylonu.
___
___
Práce s ním je možná pouze za přísných hygienických opatření. Zdrojem benzenu je ropa. Benzen je řazen mezi organické sloučeniny, konkrétně mezi areny. Vyznačuje se sladkým zápachem, při pokojové teplotě je bezbarvý. Známy jsou především jeho karcinogenní účinky. Benzen byl objeven již v roce 1825, a to britským vědcem Michaelem Faradayem. Ten jej objevil v ropě. O 8 let později německý chemik Eilhard Mitscherlich připravil benzen destilací kyseliny benzoové a sloučeninu pojmenoval benzin. Struktura benzenu však byla objevena až v roce 1865 německým chemikem Friedrichem Augustem Kekulé von Stradonitz.
V organismu je benzen oxidován na benzepoxid (karcinogen) a ten reaguje s DNA. Přibližně 15 % se z organismu vylučuje nezměněno plícemi. Pro průkaz benzenu v organismu pacienta stanovujeme množství fenolů v moči (fenol je rozpadový produkt aminokyselin). Nejčastěji benzen způsobuje leukemii a rakovinu plic.
Jak se projevuje otrava benzenem - příznaky, projevy, symptomy
-
bolest hlavy
-
pocit únavy
-
zrychlení srdečního tepu
-
chvění
-
ztráta vědomí
-
vysoká koncentrace může způsobit
-
poškození kostní dřeně
-
chudokrevnost
-
Otrava benzenem - přízanaky, projevy, symptomy
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019