Yperit (Bis(2-chlorethyl)sulfid, dichlorethylthioether, hořčičný plyn, anglicky sulfur mustard, senfgas) je čirá tekutina zapáchající po hořčici, avšak používaná jako bojový plyn. Poprvé byl Němci v první světové válce poblíž města Ypres, podle čehož je takék pojmenován.
___
___
Objeven byl již roku 1860 Frederikem Guthrie, ale teprve v roce 1916 přišli němečtí chemici Wilhelm Lommell a Wilhelm Steinkopf na to, jak z něj udělat plyn a využít toho pro bojové účely. Naposledy byl použit v roce 1988 Iráčany v boji proti Kurdům. V dnešní době se využívá jeho derivát jako cytostatikum pro léčbu rakoviny.
Yperit způsobuje poleptání sliznic. Je velmi nebezpečný, protože proniká i ochranným oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Pokud dojde k reakci na sliznicích, člověk má pocit, že cítí česnek (způsobuje to alicin).
První pomoc při zasažení yperitem je dostat postiženého z místa kontaminace. Musíme však dbát především na svou bezpečnost a používat ochranné prostředky. Výplach žaludku je kontraindikován, jelikož hrozí nebezpečí perforace jícnu nebo postižení horních cest dýchacích. Měli bychom sledovat rovnováhu tekutin. Důležité je sledování hladin červených a bílých krvinek.
Jak se projevuje otrava yperitem - příznaky, projevy, symptomy
- první klinické příznaky otravy se projevují obvykle za 4-6 hodin po zasažení
- nejcitlivějším orgánem jsou oči
- otok očních víček
- zánět spojivek
- světloplachost
- * zasažení dýchacích cest
- podráždění v nose, v hrdle
- horečnaté stavy
- ztížené dýchání
- pocení
- silné kašlání
- celková ochablost organismu
- zasažení kůže
- zčervenáním zasažené pokožky, pocitem svědění a vytváření drobných puchýřků se sklonem k exudaci (mokvání) a k vytváření strupů (krusty)
- nechutenství a rychlé ubývání tělesné hmotnosti
- svalové křeče vrcholící paralýzou končetin
- poškození zažívacích orgánů
- prudké bolesti v břiše
- zvracení
- nevolnost
- průjem