Schizoidní porucha osobnosti (anglicky schizoid personality disorder) je typ specifické poruchy osobnosti, která je charakterizována neschopností vytvářet vztahy a žít ve vztazích. Podle současného názoru převažují při rozvoji specifických poruch osobnosti vlivy dědičné a k nim se přidávají vlivy výchovné.
___
___
Jedná se zřejmě o kombinaci vlivu temperamentu a charakteru. Projevy poruch osobnosti podléhají určitým výkyvům, nejčastěji v kontextu se životními událostmi.
Diagnostika - diagnostika vychází jak z vlastního klinického vyšetření, tak z objektivní anamnézy. Jedná se o soubor výrazných, pro okolí či dotyčného nepříjemných osobnostních rysů, názorů a chování, které výrazně narušují společenské a pracovní fungování.
Terapie - mezi používané terapeutické techniky patří nácvik sociálních interakcí a komunikace, zlepšování sociálních dovedností, uvědomování si svých problémů i problémů ostatních, vytváření schopnosti empatie s ostatními, skupinová sezení zaměřená na socializaci jedinců, identifikace a následný popis svých emocí apod. Léky jsou zde také pomocné, pomáhají zvládnout emoční projevy a projevy chování.
Jak se projevuje schizoidní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy
-
citový chlad
-
omezená schopnost vyjadřovat cit
-
uzavřenost
-
nedostatek přátel a důvěrných vztahů
-
bizarní nápady
-
svérázná logika
-
filozofické úvahy
-
podivínství
-
nepraktičnost
-
lhostejnost ke chvále či kritice
-
necitlivost pro normy a konvence a jejich zanedbávání
Schizoidní porucha osobnosti - příznaky, projevy, symptomy
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019