Ganserův syndrom (anglicky Ganser´s syndrome) se označuje také jako syndrom pseudodemence. Je to stav charakterizovaný nesprávnými avšak přiměřenými odpověďmi na různé otázky a nepřiléhavým chováním, které napodobuje demenci. Může se jednat o skutečné onemocnění provázející často psychopaticky narušené osobnosti a hysteriky, ale častěji jde spíše o předstírání šílenství.
___
___
Vyskytuje se jako reakce na obtížné situace (velmi často se objevuje u vězňů jako reakce na vazbu, při hysterii, poruše vědomí, obnubilaci resp. mrákotném stavu, ale i při organických onemocněních mozku). Působí dojmem simulace, provokativním dojmem, avšak neprobíhá na vědomé bázi. Touto poruchou trpěli i mnozí literární (např. Hamlet) i reální hrdinové.
Léčba: psychologická podpora včetně psychoterapie, farmakologicky lze užít antidepresiva, v krajních případech i elektrokonvulzivní terapie, nutno vždy vyloučit jinou organickou lézi mozku pomocí neurologického vyšetření a dostupných zobrazovacích metod, nejlépe CT mozku.
Jak se projevuje syndrom přibližných odpovědí, Ganserův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
náhlý začátek projevů
-
nespávné odpovědi na otázky (např. na otázku jakou barvu má tráva odpovídá postižený „červená“)
-
zcela nesmyslné výsledky triviálních početních úkonů (např. 3+2 je? 6,5 apod.)
-
současně ale tyto odpovědi dávají rámcově smysl, vykazují pochopení otázky, pochopení toho, jaký typ odpovědi je očekáván
-
chování napodobující demenci (slintání, obracení očí v sloup apod.)
-
často psychomotorické zpomalení až stupor
-
hrozí i sebepoškozující a sebevražedné (suicidální) jednání