Anankastická porucha osobnosti (anglicky anankastic personality disorder) je typ osobnosti, který svým chováním výrazně snižuje kvalitu života sám sobě nebo se jeho chování nachází za hranicemi očekávání společnosti nebo obojí. Vyznačuje se především pocitem vnitřní nejistoty, přehnaným puntičkářstvím, opatrností a neúprosným vymáhání pravidel.
__
__
Příčina: vzniká působením dědičných faktorů a vlivem tvrdé a přísné výchovy, která byla založena na přísných a neměnných pravidlech v dětství.
Diagnostika: diagnostická kritéria poruch osobnosti patří mezi nejobtížnější a nejkontroverznější kapitoly psychiatrické klasifikace. Diagnóza se stává jistou, až když terapeut (psychiatr) při přímém kontaktu pochopí hlubší psychické mechanismy pacienta.
Léčba, terapie: hlavní léčebnou metodou je dlouhodobá psychoterapie s pacientovým svolením, která spočívá v postupném uvědomování si vlastního procesu myšlení a možnosti vystoupení z myšlenkových bludných kruhů. Sám si musí vybudovat důvěru v sebe samotného a postavit se svým vtíravým myšlenkám. Druhotně v léčbě mohou pomoct antidepresiva a anxiolytika (léky proti úzkosti).
Jak se projevuje anankastická porucha osobnosti
-
osobní nejistota
-
puntičkářství
-
zaměstnávání se detaily, ale souvislosti a celek jim často uniknou
-
nepružnost, neflexibilita
-
potřeba vše nadměrně kontrolovat
-
nerozumné vyžadování přesného způsobu práce jako má on
-
vymýšlení pravidel
-
přehnaná svědomitost
-
nerozhodnost
-
rezervovanost
-
potíže s vyjadřováním i prožíváním emocí
-
pracovitost
-
disciplinovanost
-
spolehlivost
Anankastická porucha osobnosti - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019