Odvykací syndrom (syndrom z vysazení, withdrawal syndrome) je souborem příznaků, které se vyskytují při přerušení nebo snížení dávky návykové látky. Mezi tyto látky můžeme řadit alkohol, ilegální drogy a v neposlední řadě také léky. Riziko vzniku tohoto syndromu se zvyšuje s dávkou a délkou užívání.
___
___
Diagnostika: Abychom mohli diagnostikovat syndrom z vysazení, musíme mít nejprve zjištěno předchozí užívání a také potvrzeno, že současný pacientův stav nesouvisí s jinými onemocněními (ať již fyzickými nebo psychickými). Dále můžeme provést laboratorní tety, které nám v určitých případech mohou ještě prokázat přítomnost dané látky v organismu. K tomuto vyšetření používáme pacientovu moč a krev.
Léčba: Co se týče léčby, ta se liší podle toho, o jakou návykovou látku jde. Např. lehčí stupně závislosti na alkoholu je možné léčit i ambulantně, ovšem pouze za předpokladu dokonalé spolupráce pacienta s terapeutem. Naopak těžší závislosti je nutné hospitalizovat a podávat léky.
Odvykací syndrom, syndrom z vysazení - příznaky, projevy, symptomy
- psychické příznaky
- neklid
- podrážděnost
- úzkost, emoční labilita
- skleslost
- útlum
- subdepresivní až depresivní ladění
- poruchy spánku
- fyzické, tělesné (somatické) příznaky
- bolest hlavy, svalů a kloubů
- průjem, nauzea, zvracení
- slzení
- mydriáza (rozšíření zornic)
- žaludeční křeče
- poruchy oběhu – tachykardie, arytmie, poruchy tlaku krve
- třes, křeče někdy až celkové
- halucinace
- alkohol: třes, delirium
- opiody: rýma, kýchání, zívání, slzení, křeče v břiše, křeče v nohou, piloerekce (husí kůže), nevolnost, zvracení, průjem a rozšířené zornice
- benzodiazepiny: psychomotorický neklid (neschopnost koordinovat volní pohyby)
- nikotin: třes nervozita, podrážděnost
- stimulancia (kokain, pervitin): těžké deprese, nadměrná spavost, psychomotorická retardace (zpomalení volních pohybů), hlad (nadměrná „žravost“)
Odvykací syndrom, syndrom z vysazení
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019