Syndrom bílého pláště (anglicky white coat hypertension, white coat syndrome) je stav, kdy u člověka dochází k zvýšení hodnot krevního tlaku naměřených v lékařském zařízení. Hlavní příčinou bude zřejmě úzkost, kterou lidé pociťují při návštěvách lékaře.
___
___
Za zvýšení krevního tlaku považujeme hodnoty tlaku 140/90 mm Hg a vyšší, přičemž rozdíl mezi hypertenzí a syndromem bílého pláště je v tom, že u člověka s hypertenzí se tlak nad výše uvedenými hodnotami pohybuje stále, zatímco u lidí s tímto syndromem je zvýšený pouze při návštěvě lékaře. Důležitá je tedy správná diagnostika, protože pak mohou být pacienti špatně léčeni a podstupují tak léčbu zbytečně.
Jak již bylo uvedeno výše, příčinou vzniku syndromu bílého pláště jsou pocity úzkosti, obav a strachu. Ke správné diagnostice využíváme metody tzv. holteru, což je tlakoměr, který měří tlak opakovaně v průběhu 24 hodin a lékař může na základě záznamu z tohoto přístroje posoudit, zda se jedná o hypertenzní nemoc či pouze syndrom bílého pláště (a tím pádem není nutná léčba).
Léčba je pouze psychologická. Lidé se často bojí svěřit se se svými problémy lékaři. Paradoxně se lidem poté, co se lékaři svěří, uleví a hodnoty tlaků naměřených v ordinaci se upraví.
Jak se projevuje syndrom bílého pláště - příznaky, projevy, symptomy
-
projevují se pouze při návštěvě lékaře
-
zvýšený krevní tlak na hodnoty 140/90 mm Hg a vyšší
-
zvýšení tepové frekvence
-
pocit úzkosti a napětí
-
nervozita
-
nadměrné pocení
-
bledost
-
třes