Trimetylaminurie (anglicky trimethylaminuria, fish odor syndrome, fish malodor syndrome) neboli syndrom rybího zápachu, TMAU je vzácná metabolická porucha. V tomto případě je narušen metabolismus glycinu, jelikož v těle chybí enzym zvaný trimethylaminoxidáza. Toto onemocnění je dědičné a bylo poprvé popsáno v roce 1970. Trimethylaminoxidáza je nutná pro oxidaci trimethylaminu, který je vytvářen ve střevech po jídle obsahující cholin a trimethylaminoxid (např. vejce, játra, rybí maso).
___
___
Pokud tento enzym chybí, je trimethylamin vylučován močí a potem. Takováto moč má poté silný rybí zápach. Pacient trpící touto poruchou nemá v podstatě žádné příznaky, kromě zapáchající moči a potu, avšak tato nemoc má tzv. psychosociální důsledky.
Tento syndrom je častější u žen. Neví se však z jakého důvodu. Vědci se domnívají, že vliv na rozvoj mají také pohlavní hormony, kdy ženské pohlavní hormony zhoršují příznaky. Zvláště se zhoršení projevuje při menstruaci.
Diagnóza se stanovuje na základě měření poměru trimethylaminu a oxidu trimethylaminu v moči. Léčba spočívá v omezení příjmu potravin, které trimethylamin obsahují.
Jak se projevuje syndrom rybího zápachu, trimetylaminurie TMAU - příznaky, projevy, symptomy
- trimethylamin se uvolňuje
- potem,
- močí,
- dechem,
- reprodukčními tekutinami (sperma)
- člověk zapáchá po rybách
- intenzita zápachu se v průběhu dne mění v závislosti na
- výživě,
- hormonálních změnách,
- stresu, m
- nožství potu apod.
- pacienti netrpí žádnými fyzickými příznaky