Encephalitis lethargica, von Economova encefalitida, epidemická encefalitida (anglicky encephalitis lethargica, sleeping sickness) je onemocnění mozku neznámé etiologie. Známá je především kvůli pandemii, která proběhla na konci 1. světové války v letech 1918 – 1922, první případy se začaly objevovat už v roce 1916. Dnes se jedná o velice vzácné onemocnění, pro které je charakteristický zánět hltanu (faryngitida), po kterém následují různé poruchy spánku, bolest hlavy, horečka, svalová slabost, obrna okohybných svalů a další.
Akutní fáze trvá až několik měsíců a dominují jí příznaky meningeálního dráždění, horečka, oslabení dechu a pulzu, delirium, poruchy spánku, třes a další. Onemocnění často končilo smrtí (smrtnost 10-30%), pokud pacient přežil, často (1/3 případů) byl postižený trvalými následky v podobě změn chování a dalších psychických poruch, parkinsonismem a útlumem vědomí.
Příčina nemoci není dosud objasněna, převládají názory, že se jedná o post-streptokokovou autoimunitní reakci. Výskyt je převážně v zimních měsících a postiženi jsou především mladí dospělí a děti.
Diagnostika: určuje se na základě klinického průběhu, charakteristické jsou zejména typické projevy během akutní fáze a přechod do fáze chronické.
Léčba: léčba akutní fáze je symptomatická. Pokud onemocnění přejde do chronické fáze, může pomoci rehabilitace, logopedie, případně antiparkinsonika.
Jak se projevuje ospalá chřipka, encephalitis lethargica, von Economova encefalitida – příznaky, projevy, symptomy:
-
faryngitida (zánět hltanu)
-
poruchy spánku (somnolence - spavost, letargie – chorobná spavost, insomnie - nespavost, spánková inverze – spánek během dne a nespavost v noci)
-
bolest hlavy (cephalea)
-
únava
-
malátnost
-
horečka
-
svalová slabost
-
obrna okohybných svalů (oftalmoplegie)
-
škytavka
-
třes
-
změny chování
-
psychózy
-
extrapyramidové příznaky (svalová rigidita - ztuhlost, dyskinéze – porucha koordinace pohybů)
-
trvalé následky:
-
poruchy osobnosti
-
myoklonus (svalové záškuby)
-
chorea (mimovolní škubavé pohyby)
-
okulogyrické krize (abnormální pohyby okohybných svalů)
-
deprese
-
apatie
-
fóbie
-
úzkosti
-
postencefalitický parkinsonismus (rigidita – ztuhlost, dojem sochy, katatonie – neschopnost se hýbat, utlumené vědomí, mutismus - neschopnost řeči, amnézie)
-
-
pokles výkonnosti
-
vysoká úmrtnost, mortalita (10-30%)