Lennox–Gastautův syndrom (LGS, anglicky Lennox–Gastaut syndrome) je forma těžko léčitelné epilepsie. Nejčastěji se mezi druhým a šestým rokem života. Je charakterizován častými a různými typy epileptických záchvatů. Často bývá také doprovázen opožděním vývoje a problémy s chováním. LGS byl pojmenován podle neurologů Williama G. Lennoxe (Boston, USA) a Henriho Gastauta (Marseille, Francie).
___
___
Typické pro Lennox–Gastautův syndrom je i vznik více záchvatů během dne. Rovněž charakteristická je variabilita záchvatů. Nejčastěji se vyskytují tonické záchvaty (se zvýšeným svalovým napětím). Tyto probíhají především v noci. Jako druhé nejčastější se vyskytují myoklonické záchvaty (záškuby malých svalových skupin), které se vyskytují, pokud je osoba unavená a také u starších dětí. Proč tato epilepsie vzniká je dosud nejasné.
Lennox–Gastautův syndrom postihuje přibližně 4 % dětí s epilepsií. Je častější u mužů než u žen. Před vznikem epilepsie nemusejí děti trpět žádnými neurologickými potížemi. Bohužel při této formě epilepsie, může rovněž docházet k úmrtí a to ve 3-7% případů, nejčastěji u dětí mezi 8 a 9 rokem. Smrt je nejčastěji způsobená úrazy.
Diagnostika: Je poměrně těžké stanovit přesnou diagnózu, jelikož epileptických syndromů, které se podobně projevují, je mnoho. K diagnostice používáme EEG vyšetření.
Léčba: Bohužel často je tato forma epilepsie odolná vůči léčbě. Podáváme antikonvulziva (léky proti křečím), anestetika, steroidy, ale většinou dojde pouze ke zlepšení příznaků, ale nedochází k vyléčení.
Jak se projevuje Lennox–Gastautův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
tonické záchvaty
-
myoklonické záškuby
-
atonické stavy (stavy ztráty svalového napětí s pády)
-
absence
-
tonicko-klonické záchvaty
-
status epilepticus (křeče trvající více než 30 minut nebo jde o sérii záchvatů, mezi nimiž nedochází k úpravě vědomí)
-
závratě
-
apatie
-
snížená reakce na okolí
-
pády a ztráty rovnováhy během záchvatu
-
zpomalení psychomotorického vývoje
-
poruchy chování
Lennox–Gastautův syndrom - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019