Epilepsie se záchvaty při probuzení (GMA, generalized-tonic-clonic seizures on awakening) je syndrom, který je podmíněn věkem. Je charakteristický především generalizovanými (postihující celé tělo) záchvaty tonicko–klonických křečí (náhlá porucha vědomí s pádem a tonickou kontrakcí svalstva – zvýšené svalové napětí).
___
___
Vyskytují se převážně v souvislosti s probuzením, tedy ráno, či po odpoledním odpočinku. GMA se řadí mezi tzv. juvenilní myoklonické epilepsie. GMA postihuje především mladší děti a adolescenty. Jelikož je GMA vázána na spánek, trpí jí hlavně tzv. sovy, u kterých poté pozorujeme chronický nedostatek spánku. Spánek je u těchcto osob velmi nestabilní a snadno podléhají vnějším vlivům.
Diagnostika GMA se provádí na základě podrobné anamnézy a EEG vyšetření (metoda snímající elektrickou aktivitu mozku).
Léčba je možná farmakologicky, kdy pacientovi podáváme tzv. epileptika. Rovněž bychom měli provést preventivní opatření, která spočívají v odstranění všech předmětů z okolí pacienta, o které by se mohl zranit.
Jak se projevuje epilepsie se záchvaty při probuzení, GMA - příznaky, projevy, symptomy
-
celotělové tonicko – klonické křeče: náhlá porucha vědomí s pádem a tonickou kontrakcí svalstva (zvýšené svalové napětí)
-
křeče vázané na probuzení
-
výskyt převážně v dětství a adolescenci
-
citlivost na světlo (fotosensitivita)
-
nestabilní spánek
-
únava
-
citlivost na změny zevního prostředí
Epilepsie se záchvaty při probuzení, GMA - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019