Kennedyho-Fosterův syndrom (také Kennedyho jev, Kennedyho syndrom, Gowers-Paton-Kennedy syndrom; anglicky Gowers-Paton-Kennedy syndrome, Kennedy-Foster syndrome, GPK syndrome) je onemocnění, které charakterizuje potíže, které jsou spojeny se zvýšením nitrolebního tlaku. Tyto potíže nejčastěji postihují zrakový nerv a tím i vidění pacienta. Příčinou Kennedyho–Fosterova syndromu je útlak zrakového nervu, který je způsoben zvýšením nitrolebního tlaku.
___
___
Nejčastěji právě bývá nitrolební tlak způsoben nádory mozku. Pacientovy obtíže mohou být však způsobeny také opakujícími se záněty zrakového nervu.
Poprvé byl syndrom popsán britským neurologem Robertem Fosterem Kennedm a to již v roce 1911. Nicméně tyto příznaky popsali také o několik let před ním William Gowers v roce 1893, Schultz - Zehden v roce 1905 a také Wilhelm Uhthoff v roce 1915.
Diagnostika Kennedyho-Fosterova syndromu spočívá jednak v neurologickém, ale také v očním vyšetření. Při neurologickém vyšetření zjišťujeme nádory na mozku, k čemuž nám pomáhají zobrazovací metody, jako je CT či magnetická rezonance. Při očním vyšetření se zaměřujeme na vyšetření očního pozadí, kde pozorujeme otok odstupu zrakového nervu ze sítnice.
Léčba Kennedyho-Fosterova syndromu: terapie tohoto syndromu se odvíjí od příčiny vzniku. V případě nádoru záleží na jeho lokalizaci, která rozhoduje o tom, zda bude nádor odstranitelný či nikoli. V případě zánětu zrakového nervu podáváme protizánětlivé léky a kortikoidy.
Jak se projevuje Kennedy-Foster syndrom, Kennedyho jev, syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
atrofie (úbytek tkáně) očního nervu na postižené straně mozku
-
otok papily zrakového nervu na sítnici na protějším oku
-
centrální skotom (ztráta vidění ve středu zorného pole) na postižené straně
-
ztráta čichu
-
nevolnost
-
zvracení
-
ztráta paměti
-
emoční labilita